İklim krizi ve doğa kayıplarına dikkati çekmek için 2007’den beri düzenlenen “Dünya Saati” etkinliğinde bu yıl Türkiye’deki ışıklar kapatılarak, Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler anılacak.

WWF-Türkiye’den (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yapılan açıklamaya göre, vakfın çağrısıyla her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen “Dünya Saati” etkinliği, bu yıl 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 arasında gerçekleşecek.

WWF-Türkiye’nin öncülük ettiği etkinlik kapsamında, Türkiye’de anıtların, kurumların ve evlerin ışıkları Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına kapatılacak.

Ayrıca WWF-Türkiye, Dünya Saati’nde depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşa edilebilmesi için de “yeşil iyileşme” seferberliği çağrısı yapıyor.

6 Şubat’ta zaman durdu

Katılımcılar, Dünya Saati etkinliğinin internet sitesinden imza vererek kampanyayı destekleyebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, şöyle dedi:

“6 Şubat’ta adeta zaman durdu. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmesinin yarattığı büyük tahribat ile ülkece yasa boğulduk. 16 yıldır dünyamızın geleceği için atılması gereken adımlara dikkati çekmek amacıyla bir saatliğine kapattığımız ışıkları, bu kez kayıplarımızı anmak için kapatacağız.

“Bu yıl Dünya Saati, bizim için ülke tarihimizin en sarsıcı depremlerinin kayıplarını anma saati.”

Kaynak: Bianet

Fotoğraf: WWF-Türkiye.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…