Dünya liderlerine mektup: Saçmalığa son verin

İklim aktivistleri tarafından İklim Liderleri Zirvesi’ne katılacak liderlere hitaben yazılan mektupta “Zirveleriniz için her zaman ‘hırslı’ temalara sahipsiniz, ancak prova yaptığınız konuşmalardan ve boş vaatlerden bıktık. Gerçek eyleme ihtiyacımız var. Saçmalığı kesin” denildi.

Dünyanın dört bir yanından iklim aktivistleri 22-23 Nisan’da ABD ev sahipliğinde gerçekleşecek çevrimiçi İklim Liderleri Zirvesi öncesinde dünya liderlerine hitaben bir mektup kaleme aldı.

Zirveye 40 liderin çağrıldığı hatırlatılan mektupta “Siz sözde liderler bugüne kadar ne yaptınız? Her ne yaptıysanız kesinlikle yeterli değil. Boş vaatler veren çoğunlukla hep aynı ‘liderler’. Zirveleriniz için her zaman ‘hırslı’ temalara sahipsiniz, ancak prova yaptığınız konuşmalardan ve boş vaatlerden bıktık. Gerçek eyleme ihtiyacımız var. Saçmalığı kesin” ifadeleri kullanıldı.

Metnin tamamı şöyle:

“Kendinizi ve birbirinizi kandırıyorsunuz”

“Zamanımız azalıyor, yine de yaptığınız tek şey kendinizi önemli hissetmek ve kendinizi tebrik etmek için zirveler düzenlemek. Ne için?

“Tüm uzak net sıfır hedefleriniz veya hala son derece yetersiz ve boşluklarla dolu olan kısa vadeli hedefleriniz için yeni ‘harika planlarınız’ için.

“Ama tıpkı ‘İmparatorun Yeni Giysileri’ adlı çocuk hikayesinde olduğu gibi, hepiniz ‘muhteşem kıyafetlerinizle’ kendinizi ve birbirinizi kandırıyorsunuz. Tüm bunların en kötü yanı, ülkelerinizi ve halkınızı yanınızda aşağı çekiyor olmanız.

“En çok MAPA zarar görüyor

“İklim değişikliği, farklı bölgeleri orantısız bir şekilde etkileyen küresel bir sorundur. MAPA (En Çok Etkilenen Kişiler ve Bölgeler) toplulukları, iklim acil durumundan en az sorumlu olanlardır, ancak sonuçlarından en çok zarar gören topluluklardır.

“Bu arada, Küresel Kuzey hükümetleri ve şirketleri, yeterli ve somut eylem adımları ve planları olmadan sebepsiz yere emisyonlara devam ediyorlar; ABD, Çin ve AB gibi büyük kirleticiler geçtiğimiz beş yılda 177.76 GtCO2 saldı ve bu aynı zaman dilimindeki küresel CO2 emisyonlarının yarısından fazlasını temsil ediyor.

“Krizin asıl yüzü”

“Her gün ‘en çok etkilenenlere’ bakan iklim krizinin asıl yüzünü biliyor musunuz? Beslemeye devam ettiğiniz tehdidin gerçek yüzünü biliyor musunuz? Dünyanın dört bir yanındaki topluluklar, insanları ve gezegeni risk altına sokan aşırı kuraklıklar, şiddetli yağışlar, deniz seviyesinin yükselmesi ve artan sıcaklıklarla karşı karşıya.

“Afrika’da hastalıkların ve tarımsal zararlıların yayılımı iklim değişikliğiyle daha da kötüleşti. Latin Amerika, Amazon gibi yağmur ormanlarının yakılmasıyla büyük bir yıkıma tanık oldu, alevler biyoçeşitliliği öldürdü ve sadece bu bölgelerde değil, tüm dünyada büyük etkilere sebep oldu. Asya, aşırı hava olayları nedeniyle artan sayıda kendi ülkeleri içinde yerinden edilenlerle birlikte su tedarikini tehdit eden ölümcül sıcaklık dalgaları ve kuraklıklarla karşı karşıya. Okyanusya’da tüm adalar deniz tarafından yutulduğu için insanlar evlerini boşalttılar.

“Alacağımızı tahsil edeceğiz”

“Bu, iklim acil durumunun çirkin gerçekliği işte. Şu anda 1,2 santigrat derece olan ve sanayi öncesi zamanlardan bu yana yükselen küresel sıcaklık artışımızla, etkiler daha da güçleniyor ve en savunmasız alanları ve insanları en kötü şekilde etkiliyor. Tüm bu yıkım ve acılar son on yılda gerçekleşti; hiçbir şey değişmezse, sadece işlerin daha da kötüye gitmesini bekleyebiliriz.

“Siz, ‘gelişmiş’ Küresel Kuzey’in dünya liderleri, aslında insanlara değer veriyor olsaydınız, kesinlikle zaten bir şeyler yapıyor olurdunuz. Ama öyle değil; hiç böyle olmadı. Yüzyıllar boyunca, en çok etkilenenlerin topraklarını istila ettiniz, doğal kaynaklarını ve insanlarını istismar ettiniz ve bu ülkeleri atıklarınız için düzenli depolama alanı olarak kullandınız. 

“Bugün, bu topluluklar sömürgeleştirildikleri, ezildikleri, susturuldukları ve kârınızın bir yolu olarak görüldükleri için en savunmasız olanlardır. En çok etkilenen insanlara ve bölgelere tarihi bir borcunuz var ve biz insanlar alacağımızı tahsil etmeye geliyoruz.

“Hedefleriniz boşluklarla dolu”

“2030, 2040, 2050’ye kadar net sıfır olacağını söylüyorsunuz… ama hedefleriniz açıklarla ve boşluklarla doluysa bu yeterli değil. Sadece istediğiniz emisyonları, kesilmesi daha kolay olan ve çıkarlarınızı tehlikeye atmayan emisyonları hesaba katıyorsunuz – ithalat, uluslararası havacılık, nakliye, biyokütle yakma ve askeri komplekslerden kaynaklanan emisyonları göz ardı ediyorsunuz.

“Emisyon envanterlerinizi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, ancak sera gazlarınız hala atmosferde ve insanlar etkilenmeye devam ediyor. Hırslı ve muhteşem olduğunuzu iddia edeceksiniz, ancak gerçekte imparatorun çıplak olduğunu biliyoruz.

“Daha fazla sömürü”

Küresel Kuzey’den liderler kendilerini, sürdürülebilirlikte liderler olarak adlandırıyorlar. Ama söyleyin bize, güneş panellerinizi, rüzgar türbinlerinizi, elektrikli arabalarınızı ve trenlerinizi nasıl inşa edeceksiniz?

“Mevcut dünya düzeni altında, Kuzeydeki servetinizin büyük bir kısmı, Küresel Güney‘den gelen sistematik doğal kaynaklar ve insan emeğinden kaynaklanıyor. Küresel Kuzey’deki ‘yeşil iyileşme’ MAPA için daha fazla kaynak çıkarma, daha fazla yıkım, daha fazla sömürü ve daha fazla baskı anlamına geliyorsa, kendinize sürdürülebilir liderler demeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Yeşil geleceğinize giden yol, insanlar üzerinde kâra değer veren pervasız politikaların ve alışkanlıkların sürdürülmesiyle açılamaz.

“MAPA dikkate alınmıyor”

“MAPA’nın ihtiyaç ve taleplerini merkeze alan kararlı iklim politikalarına sahip olmak bir öncelik olmalıdır, ancak bu gerçekleşmiyor. Fosil yakıt sübvansiyonlarına yapılan tüm kirli yatırımlarda, MAPA’daki amansız doğal kaynakların çıkarılmasında, adaletsiz ve zararlı ticaret anlaşmalarında bunu görüyoruz…

“Liste uzayıp gidiyor. İşler bu şekilde devam ederse, daha yeşil toplumlarınızı geliştirdiğiniz zaman, MAPA eşi görülmemiş bir felaket yaşıyor olacak. Ama aldanmayın, er ya da geç, bu sizin için de bir felaket olacaktır.

“Neden sadece 40 lider?”

Zirveye sadece 40 liderin davet edilmiş olmasını da kınıyoruz. Geleceklerini veya dışlananların birçoğu için hayatta kalmalarını tartışacak ülkeleri kendi elinizle seçiyorsanız, daha iyi bir dünyayı hedeflediğinizi söyleyemezsiniz. Dahası, sivil toplumların ve gençlerin temsil eksikliği de içler acısı ve bu durum dünya ‘liderlerinin’ karşı karşıya olduğumuz krizle nasıl başa çıkmayı seçtiği hakkında çok şey söylüyor.

“Ancak, bizi orada istemeseniz bile, odadaki gerçek büyük fillere hitap etmek yerine açgözlülükle kendinizi kör etmeye karar verseniz bile, bundan kurtulamazsınız.

“Geri adım atmayacağız”

“Hayatlarımızdan ödün vermeyi reddediyoruz. Daha iyi bir gelecek için savaşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Gençler, çevre savunucularımız ve bilimin yanı sıra, sizinle yüzleşmek için buradalar! Tek ses olarak birleşiyoruz ve imparatorun çıplak olduğunu söylüyoruz! Çağrıldıktan sonra bile gururla yürümeye devam ettiğiniz hikayede imparator gibi olmayın. Boş sözleriniz bizi yok ediyor.

“Gerçek iklim eylemi, fosil yakıt yatırımlarını ve sübvansiyonları derhal sona erdirmek, özellikle MAPA’da çevremizin yağmalanmasını durdurmak ve gerçek net sıfıra ulaşmak için adaleti ve eşitliği etkileyen yıllık, bağlayıcı karbon bütçelerine, somut planlara, yol haritalarına ve kilometre taşlarına sahip olmak anlamına gelir. Gerçek liderlik halklarda, özellikle de iklim krizinin ön saflarında yer alanlarda bulunur. 

“İklim adaletini sağlamak için gereken kararlar, ‘liderlerinizin’ uzun soluklu temasları sayesinde değil, sokaklarda ve çevrimiçi olarak yapabildiğimiz her şekilde bir araya gelen insanlar sayesinde alınacaktır – bu nedenle dünya liderleri, sıkı durun çünkü geri adım atmayacağız.”

İklim Zirvesi’nin teması

Beyaz Saray’ın yaptığı duyuruda İklim Zirvesi’nin teması olarak şu başlıklar olarak belirtildi:

 • 1,5 santigrat derecelik ısınma ile sınırlamak için kritik olan bu on yıl içerisinde dünyanın önde gelen ekonomilerinin emisyonları azaltma çabalarını izlemek.
 • Net sıfır geçişini sağlamak ve savunmasız ülkelerin iklim etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için kamu ve özel sektör finansmanını seferber etmek.
 • İklim eyleminin başta iş fırsatları oluşturması olmak üzere ekonomik faydaları ve tüm toplulukların ve çalışanların yeni bir temiz enerji ekonomisine geçişten yararlanmasını sağlamanın önemi.
 • Emisyonları azaltmaya ve iklim değişikliğine uyum sağlamaya yardımcı olabilecek ve aynı zamanda muazzam ekonomik fırsatlar yaratan ve geleceğin endüstrisini inşa eden teknolojileri teşvik etmek.
 • Yaşamları ve geçim kaynaklarını iklim değişikliğinin etkilerinden koruma kapasitesini güçlendirme fırsatlarını tartışmak, iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı küresel güvenlik zorluklarını ve hazırlık üzerindeki etkisini ele almak ve 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmada doğa temelli çözümlerin rolünü ele almak.

40 dünya lideri davet edildi

ABD Başkanı Biden’ın davet ettiği 40 dünya lideri listesinde ise şu isimler yer aldı:

 • Başbakan Gaston Browne, Antigua ve Barbuda
 • Başkan Alberto Fernandez, Arjantin
 • Başbakan Scott Morrison, Avustralya
 • Başbakan Şeyh Hasina, Bangladeş
 • Başbakan Lotay Tshering, Butan
 • Başkan Jair Bolsonaro, Brezilya
 • Başbakan Justin Trudeau, Kanada
 • Başkan Sebastián Piñera, Şili
 • Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti
 • Başkan Iván Duque Márquez, Kolombiya
 • Başkan Félix Tshisekedi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Başbakan Mette Frederiksen, Danimarka
 • Başkan Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu
 • Başkan Charles Michel, Avrupa Konseyi
 • Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa
 • Başkan Ali Bongo Ondimba, Gabon
 • Şansölye Angela Merkel, Almanya
 • Başbakan Narendra Modi, Hindistan
 • Başkan Joko Widodo, Endonezya
 • Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail
 • Başbakan Mario Draghi, İtalya
 • Başbakan Andrew Holness, Jamaika
 • Başbakan Yoshihide Suga, Japonya
 • Başkan Uhuru Kenyatta, Kenya
 • Başkan David Kabua, Marshall Adaları Cumhuriyeti
 • Başkan Andrés Manuel López Obrador, Meksika
 • Başbakan Jacinda Ardern, Yeni Zelanda
 • Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, Nijerya
 • Başbakan Erna Solberg, Norveç
 • Başkan Andrzej Duda, Polonya
 • Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kore Cumhuriyeti
 • Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu
 • Kral Salman bin Abdulaziz Al Saud, Suudi Arabistan Krallığı
 • Başbakan Lee Hsien Loong, Singapur
 • Başkan Matamela Cyril Ramaphosa, Güney Afrika
 • Başbakan Pedro Sánchez, İspanya
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir