Kapitalizmin doğal yaşamı adeta katleden varlığı son yıllarda büyük felaketleri ortaya çıkarmaya başladı. En son salgın hastalıklarla boğuşan halklar şimdi de çekirge istilaları ile yüz yüze . Bu yaşananların ise iklim değişimlerinin bir sonucu olduğu belirtiliyor

Afrika’da kıtlığa yol açacak olan çekirge istilası Türkiye’ye dayanmış durumda. İklim değişiminin önemli sonuçlarından biri olan çekirge istilası sonucu sadece Kenya’da bir gün içinde 85 milyon kişiyi besleyebilecek tarımsal üretimi yok etti. İstilanın ana nedeni okyanus akıntılarına bağlı olarak değişen iklim koşullarına bağlanıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre yaklaşık 800 milyon kişinin gıdaya ulaşımı tehdit altında.

İklim fasa fiso mu?

İklim değişiminin baş müsebbiblerinden olan ABD ve onun başkanı Trump iklim değişimine inanmadığını ve bunun fasa fisodan ibaret olduğunu belirtmişti. Ancak yaşananlar bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Son yıllarda artan seller, orman yangınları, salgın hastalıklar, sıcak hava dalgaları ve kuraklık gibi küresel boyutta yaşanan büyük değişimle dünyanın geleceği tehdit altına giriyor. Avustralya’daki orman yangınlarının büyüklüğü iklim değişikliğinin açık göstergesi olarak yaşanırken iklim değişiminin en çok etkilediği alanlardan birisi de tarım üretimlerinde ortaya çıkarken buna bağlı olarak halkların gıda güvenliği büyük bir tehditle yüz yüze.

Afrika’da çekirge alarmı

Birleşmiş Milletler, Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylarca kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyururken hazırlanan raporda çekirgelerin Irak’a kadar geldiği görüldü. FAO, yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerinin oluşmaya başladığına dikkat çekti. Bölgedeki durumun ‘alarm’ seviyelerinde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturacağı belirtildi.

Her gün 150 km yol gidiyorlar

Raporda çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterilirken çekirgelerinin Irak’a ulaşması istilanın Türkiye’ye doğru yayılacağını gösterdi. Her gün 150 km yol alabilen çekirgeler 1 km2 içinde sayıları 80 milyona ulaşabiliyor. Çekirgeler istila ettikleri alanlarda sadece bir günde en az 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyor.

Çekirgeler koronadan tehlikeli

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün hakkında uyarılarda bulunduğu ‘çekirge istilası’yla ilgili olarak, “Çöl çekirgeleri Irak’a kadar geldiyse Türkiye’ye de gelebilir” diye belirterek, çekirgelerin korona virüsünden daha tehlikeli olduğunu vurguladı. Güngör, “Normalde Afrika’dan giden çöl çekirgesi sürüsünün Asya’ya yönelmesi gerekiyordu. Yön değiştirip bu tarafa gelmişler. Bunun en büyük nedenlerinden biri küresel iklim değişikliği” ifadelerini kullandı. Güngör, “Çok hızlı ürüyor ve bütün ürünleri silip süpürüyorlar. Her türlü bitkisel ürünleri yiyebiliyorlar ve tarım alanlarını tahrip ediyorlar” diye konuştu.

Sıkıntı büyük

Türkiye’de üreticilerin halihazırda zorluk çektiğinin altını çizen Güngör, “2.7 milyon kayıtlı çiftçi sayısı 2.1 milyona düştü. İşlenebilir tarım arazileri azaldı. Gıda sıkıntısı var. Her türlü ithalat ve ihracatta kısıtlamalar mevcut. Çöl çekirgesinin Türkiye’ye girmesi demek, büyük problem demektir. Gıda fiyatları yükselir. Üretim zaten kısıtlı. Korona yüzünden ithalat da yapamıyoruz” dedi. Güngör, “Çöl çekirgesiyle ilgili bakanlığın ne gibi önlemler aldığını bilmemiz gerekiyor. Tıpkı koronayla ilgili yapılan bilgilendirmelerdeki gibi bakanlığın tedbirler önermesi lazım. Bu istila, gıda ve turizm açısından risk oluşturuyor” diye belirtti.

İlaçlama çözüm değil

Tüm gözler korona virüsüne odaklanmışken çekirgeler üç kıtada gıda, sağlık ve çalışma koşullarını tehdit ediyor. Sayıları yüz milyarları aşan çöl çekirge sürüleri yaklaşık 20 milyon insanın gıda kriziyle karşı karşıya bırakacak. Havadan ve karadan ilaç püskürtme en etkin yöntem olarak görülüyor. Ancak bu ilaçlamaların çzöüm olmadığı, ilaçlama nedeniyle tarım arazilerinin zehirlendiği belirtilirken büyük bir açmazın yaşandığı bazı bilim adamlarında ifade ediliyor.

Yağmur iklimi değişti

Doğu Afrika Çöl Çekirgesi Kontrol Örgütü’nün yöneticisi Stephen Njoka’nın belirttiğine göre, özellikle hava aracı tedarikleri tükeniyor. Njoka, mevcut durumda Etiyopya’da beş, Kenya’da ise altı hava aracı ilaçlı püskürtme yapıyor. Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre ise çekirgeler yağmur sezonlarının ardından her yıl olağan seviyelerde görülüyor çünkü yumurtalarını nemli toprakta bırakıyor. Fakat bu seneki sürülerin ölçeği son çeyrek yüzyılın tavan seviyesine erişmiş durumda. Bunun sebebi olarak Eritre, Etiyopya, İran, Pakistan, Suudi Arabistan ve Yemen dahil olmak üzere birçok bölgedeki mevsim dışı ve fırtınalı yağışlar gösteriliyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla yağış beklendiğinden daha fazla tahribat olası görülüyor

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…