Dünya 1 Ağustos’a kadar yıllık doğal kaynaklarını tüketti ve gelecek yılın hakkından kullanmaya başladı. Türkiye ise bu yıl doğal kaynakları dünya ortalamasından 21 gün önce tüketti.

Küresel Ayak İzi Ağı’nın açıkladığı verilere göre, 1 yıllık doğal kaynakların tüketim günü olan Küresel Limit Aşım Günü, bu yıl dünyada 1 Ağustos, Türkiye’de ise 11 Temmuz olarak belirlendi.

İnsan aktivitelerinin doğa ve doğal kaynaklar üzerindeki baskısını sembolize eden tarih, ekolojik ayak izi kavramını da yeniden gündeme getiriyor. Tükettiğimiz kaynakları üretmek ve yarattığımız atığı bertaraf etmek için gereken toprak ve su alanını işaret eden ekolojik ayak izimiz büyüdükçe limiti daha erken aşıyoruz.

Limit aşımının nedeni: Plansız ve kar odaklı sanayileşme

Limit aşımının her sene geri gitmesinin temel nedenleri ise plansız ve kar odaklı sanayileşme ile yaşam tarzı. Toplumun her an daha fazla tüketime itilmesi, kullan-at ürünlerin arttığı, enerji politikalarının vasıfsızlaşması, petrol temelli sanayi ve yaşam tarzı (karbon ayak izi) gibi etkenler limit aşımını hızlandırıyor. Yine aynı şekilde kent planları, gıda üretim modelleri de aşımda önemli etkiye sahip.

Türkiye 1,9 dünya varmış gibi yaşıyor

Dünya Limit Aşım Günü’nün 1 Ağustos olması insanlığın sanki 1 değil, 1,7 dünya varmış gibi tüketerek yaşadığını ortaya koyuyor. Bu tarih 2015 yılında 13 Ağustos, 2016’da 8 Ağustos, 2017’de ise 2 Ağustos olmuştu.

Euronews’ta yer alan habere göre her ülkenin kaynak kullanım hızı farklı olduğu için Limit Aşım Günü ulusal bazda değişiklikler gösteriyor. Türkiye’nin ulusal limit aşım günü bu yıl 11 Temmuz oldu. Doğal kaynaklarının sağladığı 1 yıllık potansiyeli 11 Temmuz’da tüketmiş olan Türkiye sanki 1,9 dünya varmış gibi yaşıyor.

Sen ne yapabilirsin?

WWF, dünya için bundan sonra ne yapılabileceğine dair insanlar için bir liste hazırladı. WWF’nin “Küçük adımlar büyük etkiler yaratabilir! Hepimiz, günlük alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapabiliriz. Küresel Ayak İzi Ağı kötü gidişatı durduracak 3 ana çözüm alanı öneriyor. Haydi sen de bugünden itibaren alışkanlıklarını değiştir” diyerek yayınladığı listede şu maddeler var:

1- Otomobil kullanımını azalt, toplu taşıma ve bisiklete yönel

Otomobil kullanımını %50 azalt ve gideceğin mesafelerin %30’unu toplu ulaşımla ve geri kalanını da bisikletle ya da yürüyerek kat et! Böylece Dünya Limit Aşım Günü 12 gün ileri gidebilir.

2- Enerji tasarruflu aydınlatma araçları ve ev aletleri tercih et

A+++ ampuller ve elektrikli aletler tercih et, bilgisayarını kullanmıyorsan uyku moduna al ve hiçbir elektrikli aleti prize takılı bırakma! İnsanlığın çevre üzerindeki karbon ayak izi %50 azalırsa Dünya Limit Aşım Günü 93 gün ileri gidecek.

3- Gıda israfını azalt, yerel gıdaları tercih et

Bir tabak yemeğin ortalama 1.6 km yol yaptığını biliyor muydun? Gıdayı israf etme ve yerel ürünleri tercih et. Eğer herkes gıda israfını %50 azaltır, diyetinde dünya ortalamasında kalori alırsa Dünya Limit Aşım Günü 38 gün ileri gidecek.

kaynak:SiyasiHaber

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…