Duhok’ta siviller TSK üssünü bastı

İki sivilin öldürülmesini protesto eden halk askeri araçları ateşe verdi. Askerlerin protestocu sivillere ateş açması sonucu 1 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Dereluk kasabasına yönelik TSK bombardımanını protesto eden kent sakinleri, Türkiye’ye ait askeri üssü basarak askeri araçları ateşe verdi.

Süleymaniye merkezli NRT televizyonunun haberinde yer alan görüntülerde bombardımanda iki sivilin öldürülmesini protesto eden vatandaşlarır askeri bir aracı ateşe verdiği ve bir tankın üzerine çıktığı görüldü.

Sirê Askeri Üssü’nün halk tarafından basılmasının ardından TSK’nin Duhok yakınları, Deralok ve Zap bölgesini kapsayan bombardımanlara başladığı belirtildi. Roj News, eylemlerde askerin sivillerin üzerine ateş açtığını, bir sivilin öldüğünü, 6 sivilin ise yaralandığını duyurdu.

Öte yandan, Sterk TV’ye bağlanan bir eylemci, “Halkın öfkesi çok büyük. Eylemimiz gittikçe büyüyor. An itibarıyla savaş uçakları bölgeyi bombalıyor. Başkaldırı devam ediyor, işgalcileri kabul etmiyoruz” dedi.

Erbil merkezli Rûdaw TV’ye konuşan Amedi Devlet Hastanesi Müdürü Dr. Necib Said ise, “Yaşanan olaylar sonucu 11 gösterici yaralandı” dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: PKK PROVOKASYONU

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak olayı ‘PKK provokasyonu’ olarak değerlendirdi. Açıklamada “Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır” derildi.

İKİ SİVİLİN CENAZESİ BULUNMUŞTU

Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Dereluk kasabasında gerçekleşen bombardıman sonucunda hayatını kaybeden iki vatandaşın cenazeleri dün bulunmuştu.

Hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarından Serdar Hetuti, yaptığı açıklamada “Dört gün önce kasabamızdan Bahtiyar Hasan ve Ziyad Hacı isimli iki kişi köye gitti. Birkaç gün kendilerinden hiç haber alınmayınca akrabaları köye gitti. Savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığını fark ettiler ancak iki vatandaşın cenazeleri bir türlü bulunamamıştı. Yapılan aramalar sonucunda cenazeler bulundu” demişti.

Hayatını kaybeden iki kişinin akraba oldukları, yaşlarının 30 ve 45 olduğu da verilen bilgiler arasında.

TSK’ye ait savaş uçakları geçtiğimiz çarşamba günü Reşave Vadisi’ni bombalamıştı.

Yaklaşık 20 yıldır TSK savaş uçakları, PKK’nin varlığını gerekçe göstererek Kürdistan Bölgesi’ndeki sınır bölgelerini bombalıyor. Taraflar arasında süren çatışma ve bombardıman nedeniyle Duhok’a bağlı yaklaşık 360 köy boşaltılmış durumda.

Kaynak: Artıgerçek

İlginizi çekebilir