DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural ‘Hedefimiz Girişimci Tüm Kadınlara Ulaşma

DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural ile ilgili görsel sonucu

DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural, kadını emeğini daha fazla görünür kılmak, yetkinleştirmek ve geliştirmek amacıyla girişimci tüm kadınlara ulaşmaya çalışacaklarını söyledi.

Türkiye’de bir ilk olarak Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) bünyesinde kurulan Kadın Meclisi, 27 Nisan’da yapılan seçimle 48 kişilik üyelerini seçti. 23 Mayıs’ta ilk toplantısını yapan Kadın Meclisi, 11 kişilik yönetim kurulu üyelerini belirledi. Çalışmalarına başlayan meclis, kadınların ticaret ve sanayi odaları gibi ekonomi kurumları ile meslek örgütlerinde temsilinin güçlendirilmesi, bu yapıların hizmetlerinden daha etkin bir şekilde yararlanabilmelerini hedefliyor. Meclisin planladığı çalışmalar için ABD Büyükelçiliği’nden hibe desteği aldı.
‘DÜNYA ÖRNEKLERİNE BAKILDI’ 
Çalışmaları hakkında bilgi veren Meclis Sözcüsü Sevim Vural, kadının emeğini, istihdamını ve girişimciliğini güçlendirme eksenli bir çalışma yürüttüğünü belirtti. Vural, bu çalışmaların toplumsal cinsiyet rolünü sağlamaya ve kadının ekonomik alanda görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışmaların ürünü olduğunu söyledi. DTSO Kadın Meclisini kurmak için dünya çapında araştırma yaptıklarını ifade eden Vural, şöyle devam etti: “Böyle bir şey dünyanın neresinde var ve nasıl tüzük hazırlayabiliriz dedik. Gördüğümüz karşılaştığınız örneklerde kadınlar için oluşturulan meclislerde daha çok kadınların kendi bünyelerinde kapalı bir alanda çalışmaları komisyonları olduğunu gördük. Bizim burada yürüttüğümüz çalışmaların en güzel yanı bizim kadın meclisiyle yapacağımız çalışmalar çok farklıdır. Ticaret odasındaki meclisle entegre bir çalışmayı amaçlıyoruz ve hedefliyoruz. Zaten tüzüğümüz de bu eksende oluştu. Hazırlanan tüzüğün ardından seçim takvimi oluşturduk. Bu seçim takviminde göre başvurular alındı. Meclis üyeliğine aday olan arkadaşlarımızı başvurular alındı. Nisan ayında meclisi seçimi yapıldı ve 48 kişiden oluşan bir meclis oluştu.”
‘BÜTÜN ÇALIŞMALARDA VE ALANLARDA OLACAĞIZ’
Yönetimin belirlenmesinin ardından kadın girişimciliğini güçlendirme komisyonu, proje yayma yaygınlaştırma ve örgütlenme komisyonu, çevre komisyonu ve eğitim komisyonu gibi komisyonlar oluşturduklarını dile getiren Vural, şunları belirtti: “Ticaret odasındaki arkadaşlarımızla beraber bütün çalışmalarda ve alanlarda olacağız. Kadınlara yönelik bir çalışma kadın Meclisi’ni ilk öncelikli hedeflerinden birisidir. Fuar organizasyonlarında ve Diyarbakır’da yapılan bütün çalışmalar içerisinde yer alacak arkadaşlarımız. Ticaret Odası üye kadınları koçluk desteği sunarak eğitim hizmetinde bulunmak, aldığı riskleri paylaşmak ve sermayeye ulaşmak gibi işlerimiz olacaktır. Arkadaşlarımızı cesaretlendirmeye, teşvik etmeye ve sermaye ulaşma noktasında eğitim verme konumunda olacağız. Girişimcilik faaliyetlerinde bundan arkadaşlarımıza ise fırsat eşitliği sunacağız. Kendi meslek örgütlerinde sahada karar alma organlarında yer alabilmesini yönelik destekleme lobi ve teşvik faaliyetlerimiz olacak.”
‘İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Girişimci tüm kadınlara ulaşma hedefleri olduğunu vurgulayan Vural, çalışan kadınların aktif olarak bütün alanlarda yer almalarını istediklerini söyledi. Kadınların birlikte güçlü olduğunu sözlerine ekleyen Vural, şunları ifade etti: “Birlikte olmamız bizim güçlü olacağımızın göstergesidir. Aslında örgütlenerek karar alma organlarında yer alabildiğimiz göstermek istiyoruz. Kadınlar sadece arka planda kalmasın. Lütfen aktif olarak karar organlarında yer alabilmek için örgütleler içerisinde yer alsınlar. Sivil toplum örgütlerinde çalışmalarında ortaya koysunlar. Biz tüm girişimci kadınlarla birlikte olmak istiyoruz. Ekonomik alanda emek veren kadınların emeğinin görünür kılma eksende görünür kılıp güçlendirmenin yanı sıra karar alma organlarında yer almalarını desteklemeye yönelik olacaktır.  Bu anlamda Diyarbakır’daki kadın kurumlarının sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”
‘YÜKSEK İSTİŞARE KURULU OLUŞTURACAĞIZ’
Vural, sözlerini şöyle tamamladı: “48 meclis üyesi, 16 yedek üyemiz, 3 de denetleme kurulumuzla DTSO aktif şekilde çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Kadın Meclisi üyeliği kriteri sağlamayan kadın arkadaşlarımızın bu sahada emek veren yılardır bilgi birikim veren kadın arkadaşlarımızındın da deneyimlerinden ve çalışmalarından da faydalanabilmek için bir yüksek istişare kurulu oluşturacağız.”
Kaynak: Ötekilerin Gündemi –MA / Ruken Demir

İlginizi çekebilir