Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı Umer, Şam yönetimi ile müzakerelerin sonlandırıldığına dair bazı medya organları tarafından servis edilen haberlerin aslının olmadığını ve görüşmeleri bitirmek gibi bir gündemlerinin bulunmadığını söyledi.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı Emine Umer, Şam yönetimi ile sürdürdükleri görüşmelere ilişkin konuştu.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde yayın yapan bir televizyonun DSM Sözcüsü Emced Osman’a dayandırdığı “Görüşmeler durduruldu” yönündeki sözlerinin çarpıtma olduğunu belirten Umer, müzakere kanallarının açık olduğunu kaydetti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın aktardığına göre, söz konusu haberin aslı astarı olmadığını vurgulayan Umer süreci bitirmediklerini, iki tarafın da birçok konuyu tartıştığını dile getirdi.

“Diyalog yollarının tamamen kapatıldığıyla ilgili haberler gerçeği yansıtmıyor. Sözcümüzle yapılan haber yansıtıldığı gibi değil. Diyalog yollarını kapatmadık. İki tarafın da istemesi halinde masaya oturabiliyoruz. Ancak halen bir şeyler üzerinde anlaşmadık. Birçok konu aramızda tartışma konusudur.”

Şam yönetimini de şeffaf olmaya davet eden Umer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok farklı süreçlerden geçiyoruz. Halklarımızın birbiri ile yaşamaya ihtiyacı var. Bu konuda herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Bunun siyasi yollarının her zaman açık tutulması elzemdir. İki tarafın da müzakerede karar kılması önemlidir. Ancak rejim eskisi gibi davranarak soruna çözüm üretemez. Yaşananlara daha farklı bakmalı ve öyle ele almalıdır. Ancak öyle nihai bir sonuca gidebiliriz.”

DSM-Şam temasları

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ülkenin kuzeyini kontrol eden güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

Bu çağrıdan yaklaşık iki ay sonra, Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) eski Eş Başkanı İlham Ahmed’in başkanlık ettiği DSM heyeti, Suriye hükümetinin daveti üzerine 26 Temmuz’da Şam’a gitmişti.

Demokratik Suriye Meclisi bu görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, görüşmenin ‘Suriye krizi’nin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelini oluşturmayı amaçladığını ifade etmişti.

Açıklamada, “Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır” bilgisi paylaşılmıştı.

Şam’da Suriye rejimi ile yaptıkları görüşmeye dair bazı detaylar aktaran Demokratik Suriye Meclisi Başkanlık Konseyi Üyesi Hesen Mihemed Eli ise Afrin konusunun da yapılan ilk görüşmede masada olduğunu söylemiş, “Her iki taraf da Türk devletinin Suriye’nin hiçbir yerinde olmaya hakkı olmadığını belirtiyor” demişti.

Taraflar arasında Ağustos ayında yapılan diğer bir görüşmede de, çözüm için komitelerin şekillenmeye başladığı vurgulanırken, Demokratik Suriye Meclisi Başkanlık Konseyi Üyesi Hesen Mihemed Eli, “Rojava ve Kuzey Suriye’de sistem başarırsa Suriye’nin genelinde demokratik bir yapı oluşacak” sözlerini kaydetmişti.

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…