DSM ve TEV-DEM’den ‘güvenli bölge’ açıklaması

‘Güvenli bölge’ oluşturulmasını iyi bir başlangıç olarak niteleyen DSM yöneticilerinden İlham Ahmed, diyaloğa hazır olduklarını açıkladı. TEV-DEM’den Aldar Xelil ise Türkiye’nin kalıcı üs uçuş isteklerini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, ABD ile Türkiye arasına anlaşmaya varılan ve Demokratik Suriye Güçleri’nin de (DSG) taraf olduğu “güvenli bölge”ye ilişkin konuştu. Associated Press haber ajansına konuşan Ahmed, Kürt güçlerinin bir kısmının Türkiye sınırından ufak çaplı geri çekilmesiyle birlikte, Kuzeydoğu Suriye’de “güvenli bölge” için iyi bir başlangıç yapıldığını söyledi. Ahmed bölgede sükunetin sağlanması için ancak Türk askerlerinin sınırdan çekilmesiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

‘Diyalog adımı’

Ahmed, geçen ay Washington’un DSG ile koordineli biçimde Ankara’yla vardığı anlaşmanın, ortak güvenlik endişelerini giderecek bir diyaloğun başlaması için bir adım oluşturduğunu söyledi. Diyalog için bir yol bulmaya çalıştıklarını belirten Ahmed, bu planı uygulamaya başlamakla ne kadar hazır ve ciddi olduklarını gösterdiğini söyledi. Ahmed, ayrıca “Dünyaya ve koalisyona diyaloğa girmek için ciddi adımlar atmaya hazır olduğumuzu göstermek istiyoruz” dedi. İlham Ahmed, Amerikalıların konuya ilişkin net bilgi vermediğini söylese de, güvenli bölgenin uygulanması için daha fazla ABD birliğine ihtiyaç duyulacağını söyledi. Ahmed, “Güvenlik mekanizmasının oluşturulması ve uygulanması ihtiyaçları için daha fazla güce ihtiyaç duyabilirler” diye konuştu. ABD liderliğindeki koalisyondan henüz bir yorum gelmedi.

İlham Ahmed

‘Sadece bölgeden olanlar dönebilir’

Ahmed, güvenlik mekanizmanın diğer ayrıntılarıyla ilgili tartışmaların, bu bölgeden göç etmek zorunda kalan Suriyeliler’in yolunu açacağını da kaydetti. Ankara, ülkede bulunan mültecileri Kuzey ve Doğu Suriye’ye göndermek istiyor. Ahmed ise sadece bölge halkının geri dönmesine izin verileceğini bildirdi. Bir diğer Kürt yetkili Aldar Halil’se Kürtler’in önderliğindeki yönetimin ve güçlerin “güvenli bölge” denen alanda Türk güçlerini ve kalıcı üslerini ya da tam yetkili Türk uçuşlarını kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘Kalıcı üsleri kabul etmeyiz’

TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil de AP’ye konuşarak, Kürtler’in önderliğindeki yönetimin ve güçlerin “güvenli bölge” denen alanda Türk güçlerini ve kalıcı üslerini ya da tam yetkili Türk uçuşlarını kabul etmeyeceklerini söyledi. Xelil, bir uzlaşmaya varılmış olsa da nihai anlaşmanın Türkiye’nin Kürtlerin başını çektiği yönetimi dolaylı yoldan tanımasını tesis edeceğini savundu ancak bu anlaşmanın yakın olmadığını da belirtti.

Sınırda ortak devriye

DSG, varılan “güvenli bölge” anlaşması kapsamında 5 kilometrelik alandan ağır silahlarını da alarak çekildiğini duyurdu. DSG, çekildiği alanları kentlerde kurulan askeri meclislere devretti. ABD ile Serkeniye Askeri Meclisi de önceki gün sınır hattında devriye atmaya başladı. ANHA’da yer alan habere göre Uluslararası Koalisyon’un Til Erqem köyünde bulunan üssünden çıkan devriye ekibi, 4 ABD panzeri ve 3 Serêkaniye Askeri Meclisi aracından oluştu.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir