‘Dört büyük kulüp batıyor mu?’

Dört büyüklerdeki enerji ve heyecan eksikliğinin ardından kulüplerin borçları da gündemde.

Türkiye futbol liglerinde yaşanan gerileme, dört büyüklerdeki enerji ve heyecan eksikliğinin ardından kulüplerin borçları da gündemde. Aydınlık gazetesinden Sabahattin Önkibar’ın gündeme getirdiği, “Bütün varlıkları bankalara temlikli. Borçlarını ödemeleri için 13 yıl bir kuruş harcamamaları lazım” iddiası tartışma yarattı.

RS FM’de yayınlanan ‘Fotoğrafın Tamamı’ programında Ahu Özyurt’un sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Gazetesi Spor Müdürü Arif Kızılyalın, Türk futbol kulüplerinin aşırı borçlandırılarak siyasi kontrol altında tutulduğuna dikkat çekti.

“1990’larda Şenes Erzik’ler Kemal Ulusu’lar döneminde çıkan özerk futbol yasasının devamını getiremedik. Bütün kulüpler, Başakşehir hariç Dernekler Yasası’na göre yönetiliyor. Yani siz ben oturup 8 kişi bir dernek kursak nasıl denetleniyorsa, bu dev kulüpler de maalesef aynı şekilde denetleniyor. Kulüp başkanları başarılı olmak için borç batağına sokuyorlar, sonra ibra edilme gününde ‘bu adam parayı mı çaldı, çalmadı, kötü yönetiliyorsa ülke de kötü yönetiliyor’ deyip ellerini kaldırıp yönetimleri ibra ediyorlar” diyen Kızılyalın, “O borç da kulüplerin üzerinde katlanarak büyüyor” ifadesini kullandı.

“ÖNCE BORÇLANDIRILIYORLAR SONRA VERGİ AFFI GELİYOR”

Kulüplerin batak olmasının siyasi iktidarın işine geldiğini hatırlatan Kızılyalın, şöyle devam etti:

“Amaç denetim altında tutmak. Bu kulüpler büyük camialara hükmediyor. İktidarla arayı iyi tutmaları için önce borçlandırıyorlar, sonra vergi affı geliyor. Siz, ben yüzde 45 vergi ödüyoruz ama kulüpler ödemiyor. Borcu yıllara yayıyorlar, iktidar bunları siliyor, faizini almıyor. Bunun için de kulüplerin iktidarla iyi geçinmesi gerekiyor. Statları devlet yapıyor. Ecrimisili en düşük seviyede tutuyorlar. Sadece Fenerbahçe stadını kendisi yaptı. GS ve BJK devlet yardımı ile stada sahipler. GS üst kullanım hakkı karşılığı en değerli arazisini vermek zorunda kaldı, üstüne de iki tane gökdelen yapıldı.”

“YAYIN HAKLARI, GELİRLERİ SABİT KURDAN VE BİLGİ GİZLİ”

Yaşı geçmiş oyuncuların üç pazarı olduğunu, bunların Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan olduğunu söyleyen Kızılyalın, naklen yayın gelirlerinin neden yetmediğini de anlattı. Kızılyalın, “Ciddi bir naklen yayın geliri var kulüplerin ama üzerinden çok fazla komisyon dönüyor. Yeni öğrendiğimiz kadarıyla da ödemeler sabit kurdan yapılıyor. İki kulüp başkanı bu bilgiyi doğruladı. Ben BeIN Sports’a sordum, onlar da doğruladı ama sonra ‘Sözleşmede gizlilik maddesi var biz bunu açıklayamayız’ dediler. Kulüplere sordum, ‘Öyle diyorlarsa öyledir’ dediler. Dolar 5.50-6.00’lara geldi, araştırmalarıma göre yapılan anlaşma 3.20 civarından. Kulüplerin büyük bir gelir kaybı var ama bunun bile peşinde koşmuyorlar” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir