Dolar 5 TL’ye dayanınca Maliye Bakanı Albayrak: “Temel hedefimiz, etkin bir Merkez Bankası”

Doların 5 TL’yi test etmesinin ardından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi sisteme tepki gösteren piyasaları dindirmeye çalıştı ve mali disiplinlere uyma taahhüdü verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez” diye konuştu. Albayrak’ın açıklaması yeni ekonomi sisteme tepki gösteren piyasaları dindirme amaçlı ve mali disiplinlere uyma taahhüdü taşıyor.

Albayrak, ekonominin tüm kesimlerinin, paydaşlarının kendi katkılarını içinde görecekleri, yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP’yi açıklayacaklarını söylerken “Mali disiplinden taviz yok” ifadelerini kullandı.

Albayrak’ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız. Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde kalmayacak. Yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek.”

Yeni dönemde Merkez Bankasının hedefler doğrultusunda daha öngörülebilir, sade ve kararlı bir para politikası uygulamasının destekçisi olacağız. Hükümet olarak biz de bu politikaların etkinliğini kısıtlayabilecek yapısal engelleri mümkün olduğunca ortadan kaldırarak ve politika eşgüdümünü kuvvetlendirerek para politikasını destekleyeceğiz.”

Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez. Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak.

Albayrak piyasaların ateşini düşürmeye çalışıyor

Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasının ardından TL’nin değer kaybı başlamış, ekonomi yönetimindeki değişikliklerle birlikte değer kaybı ivmelenmiş ve dolar kuru 5’i test etmişti.

Başkanlık sistemi ile ekonomi yönetiminde, birleştirilen bakanlıklar, oluşturulan ofis ve kurullarla yeni döneme girilmesi piyasaları endişelendirdi. Söz konusu yapılanmada ekonomide netlik ve tek merkez esas alındı. Yeni açılan kurumlar ve işleyişleri açısından bakıldığında Tayyip Erdoğan’ın çatlak sesleri ortadan kaldıran ve uluslararası piyasaların ikazlarına kulak tıkayan bir ekonomik modeli yöneteceği söylenebilir.

Moody’s’den MB uyarısı

Moody’s, bugün müşterilerine gönderdiği bilgi notunda Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda duyduğu endişeleri dile getirdi, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin uyarıda bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bugün müşterilerine gönderdiği bilgi notunda, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda duyduğu endişeleri dile getirdi.

Moody’s, Merkez Bankası’nın etkinliğine yönelik zorlukların Türkiye’nin kredi notu için negatif olacağı uyarısında da bulundu.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Merkez Bankası’nın yönetimine ilişkin yapılan değişikliklerin bankanın para politikasını sıkılaştırma azminin önümüzdeki aylarda zayıflayabileceğine işaret ettiğini belirten Moody’s, “Merkez Bankası’nın Türkiye ekonomisi ve finansal sisteminde büyüyen dengesizlikleri düzeltmedeki rolünün önemi dikkate alındığında bankanın etkinliğine yönelik daha fazla zorluk, meydan okumalar kredi notu için açık bir şekilde negatif” ifadelerini kullandı.

Moody’s, Merkez Bankası’nın ve diğer kamu kurumlarının bağımsızlıklarına yönelik girişimlere dair herhangi bir algının oluşmasını yatırımcı endişelerinin “alevlenmesine” yol açacağı uyarısında bulundu.

Moody’s ayrıca, yeni kabinenin hangi ekonomi politikalarını izleyeceğinin şu anda net olmadığını da vurguladı.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…