Ankara Tabip Odası eski Yönetim Kurulu üyesi Dr. Asuman Doğan gözaltına alındı. ATO Yönetim Kurulu, Doğan’ın serbest bırakılmasını istedi.

Ankara Tabip Odası eski Yönetim Kurulu üyesi Dr. Asuman Doğan gözaltına alındı. ATO Yönetim Kurulu, Doğan’ın gözaltına alınmasına tepki göstererek, serbest bırakılmasını istedi.

ATO Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

”2014- 2016 Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Asuman Doğan bugün 26 Ekim 2018 tarihinde saat 07:00 sularında gözaltına alınmıştır. Ev ve işyeri adresi belli olan, çağrıldığında savcılığa gidebilecek bir hekimin hafta sonuna denk getirilerek gözaltını uzatmaya dayalı bu girişim hukukilik ve ahlakilikten uzak, eziyete yönelik bir uygulamadır.
Dr. Asuman Doğan barış bildirisine imza atarak demokratik bir ülkede barış içinde yaşamayı talep ettiği için 29 Nisan 2017 tarihinde 689 KHK ile kamu görevinden çıkarıldı. Dr. Asuman Doğan, demokratik kitle örgütleri içinde ATO ve SES bünyesinde halkın sağlığı ve çağdaş laik bir eğitim için mücadele veren ve demokratik kimliğiyle bilinen toplumsal sağlık muhalefet mücadelesi bilinen bir arkadaşımız ve meslektaşımızdır. Bu kez Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir FETÖ operasyonunda gözaltı uygulaması ve bir iftiraya maruz kalması garabettir.

İktidar gücünü ellerinde tutanların muhalifleri yıldırmak, gözdağı vermek ve toplumu sindirmeye çalışma girişimidir bu.
Ekonomik krizin derinleştiği, işçi cinayetlerinin artık üstünün örtülemediği, basın ve toplum üstünde baskıların artırıldıği bir dönemde, yerel seçimler yaklaşırken iktidarın muhalifleri susturma girişimidir bu aynı zamanda.
Dr. Asuman Doğan yalnız değildir. Haksız hukuksuz uygulamalarla işinden edilen meslektaşımız şimdiyse yeni bir eziyetle karşı karşıya kalmıştır. Ankara Tabip Odası olarak yönetim kurulumuzun eski bir üyesi olan Dr. Asuman Doğan’ın hukuki sürecini yakından izlemekteyiz.
Bu hukuki isabetliliği olmayan karardan vazgeçilerek, Dr. Asuman Doğan hemen serbest bırakılmalıdır.

Kaynak : Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…