Doğayı koru… Barış içinde yaşa… – Korkut Akın

“Reha Yalnızcık, Yine airbrush tekniğiyle, yine doğa temalı, yine doğayı korumayı, barışı hedefleyen resimler yapmış, ama insanı daha bir odağına almış bu kez. O tadı yakalamanız, yakaladığınız o tadı yaşamınız boyunca bırakmamanız için.”

Yaşadıkça yeni şeyler görüyor, yeni tatlar alıyoruz. Her yenilik bizi güzelliklere taşıyor kendince… Beğenmediğimiz “yenilikler” silinip gidiyor yaşamımızdan. Kimini silmek zaman alıyor ve zorluyor hepimizi.

“Güneşten bir toz bulutu kopmuştu” diye başlar ya anlatılar, Dünyanın oluşumuyla her şeyin, ama her şeyin ilk adımını dile getiren… İşte o toz bulutu (her ne kadar bilimsel verilerin söze dökülüşü ise de sürekli değişiyor, belki de bir dönem sonra başka bir veriden yola çıkacak anlatılar) yeniliklerin, yani güzelliklerin başlangıcı.

Önce söz vardı, ama resim de yanı başındaydı… Biraz naif, biraz zayıf, biraz soluk ama anlatacaklarını iki çizgiyle koyuyordu ortaya. Sonra söz de büyüdü, resim de… Her ikisinin de taşıdığı değerler kendince yükseldi, anlamlarına anlam kattı.

Doğanın en yalın rengi…

Reha Yalnızcık, doğayı en yalın, en dingin, en temiz betimleyen ressamlarımızdan… O biliyor ki, “bir toz bulutundan kopan” bizim yaşam alanımız ve adına doğa dediğimiz o alan yok olursa hepimiz yok oluruz. İnce ve titiz işçiliğiyle tabloları kendisine hayran bıraktıran, dahası imrendiren sanatçı, en çok da doğayı ve barışı resmediyor.

Barışmadan doğa korunamıyor. Nasıl ki renkler birbiriyle iç içe müthiş bir uyum yakalıyorsa, insanlar da o güzelliği barışla yakalayabilir. Reha Yalnızcık’ın resimleri o barışı yakalamanın yoluna döşeli taşlar aslında…

Tadı damağımda…

Sergilerinin temasını hep doğa ve barış seçen, dingin resim dili ve rengiyle insanın içini ferahlatan Reha Yalnızcık, birkaç yıldır sinyalini verdiği yeni dilinin resimlerini sergiliyor bu kez Doku Sanat Galerisinde, 20 Aralık / 8 Ocak tarihleri arasında… Tatart.

Yine airbrush tekniğiyle, yine doğa temalı, yine doğayı korumayı, barışı hedefleyen resimler yapmış, ama insanı daha bir odağına almış bu kez. O tadı yakalamanız, yakaladığınız o tadı yaşamınız boyunca bırakmamanız için. O tat bir kez sindi mi yaşamınıza sanat ile, geri dönüşü de yok artık.

Resmi seven doğayı, doğayı seven insanı, insanı seven de barışı sever ve ister. En tam da bu nedenle, Reha Yalnızcık’ın, yılın son günlerine denk gelen bu sergisini gezin… Mümkünse bir resmini alın, her sabah özellikle bakın ve bir söz verin kendinize: Yaşamdan tat almanın bir yolu da, doğayı korumak, barış içinde yaşamaktır. Ben doğayla barışık yaşayacağım.

TatArt, Reha Yalnızcık, resim sergisi, Doku Sanat Galerisi, 20 Aralık / 8 Ocak…

 

Doğayı koru… Barış içinde yaşa...

Kaynak: Siyasi Haber   (Korkut Akın)

 

İlginizi çekebilir