Özgür Denizli

Diyarbakır’da yüz binlerce kişi meydanı doldurdu

İstasyon Meydanı’ndaki mitingde konuşan Ahmet Şık, ‘Bu meydanda yitirdiğimiz canların çığlıkları var, sesleri var. Sesiniz olmaya geldim. Tüm yoldaşlarımızı o zindanlardan çıkaracağız’ dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorununu görmek istiyorlarsa yanlarına aldıkları Tansu Çiller’in yüzüne baksınlar ama biz bir daha 90’ları yaşatmayacağız” dedi.

HDP öncülüğünde 24 Haziran seçimleri kapsamında gerçekleştirilen Diyarbakır mitingi, İstasyon Meydanı’nı dolduran yüzbinlerin katılımıyla başladı. Güvenlik önlemlerinin had safhada olduğu miting alanına çıkan tüm cadde ve tali yollar, polis barikatlarıyla kapatıldı.

Miting alanı HDP flamalarıyla süslenirken, “Faşizmi kadınlar yıkacak”, “Jin jiyan azadi”, “Eşitlik ve özgürlükte adresimiz HDP”, “Kadınların oyu kadın bakanlığına”, “Kadın inkarına karşı kadın adalet divanı”, “Tek adam rejimine karşı geliyorum”, “Dengê jinan azadiyê re”, “Faşizme geçit yok”, “Kadınların oyu barışa” yazılı lolipoplar taşındı. Kadın ve gençlerin damga vurduğu mitingde “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı.

DEMİRTAŞ MASKELERİNE EL KONULDU 

Ofis semtinden miting alanına giden yolda kortej oluşturan HDP Gençlik Meclisi üyeleri, alkış, zılgıt ve sloganlarla “Bir oyluk canınız var” ve “Boşuna staj yapma seni başkan yaptırmayacağız” pankartları taşıdı. Polisler alanın girişinde pankart ve dövizlere el koydu. Polislerin su kapaklarını el koyması da dikkat çekti. Yürüyüş boyunca sık sık, “Diren HDP bizler meclise”, “Zindanda direnen Demirtaş’a bin selam”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı. Polis, Selahattin Demirtaş maskelerine de el koydu.

Öte yandan Prestij Otel’in önünde bir araya gelen kadınlar erbane ve stranlar eşliğinde İstasyon Meydanı’na giriş yaptı. 2 dev LD ekranda canlı yayın görüntüsü verilirken, HDP için hazırlanan kısa sinevizyonlar da kitleye izletiliyor.

Miting öncesi İstasyon Meydanı’nı dolduran yüzbinlerin korteji, 5 Haziran 2015’te düzenlenen HDP’nin “Büyük insanlık” mitingi gibi Ofis dörtyol noktasına kadar, Bağlar ve Balıkçılarbaşı kolunda da uzun kortejler oluştu.

POLİS CANLI YAYINI KESTİ

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde, polisin engellemeleri de oldu. Alana sinyal kesici yerleştiren polis, canlı yayın aracının yayınını durdurdu.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde HDP’nin İstanbul adayı Ahmet Şık bir konuşma yaptı.

Ahmet Şık, “Bu meydanda bombalar patladı. Bu meydanda yitirdiğimiz canların çığlıkları var. Sesleri var. Bir tarafımız Sur, bir tarafımız Cizre… Bir kez daha sesiniz olmaya geldim. Sesinizi duyurmaya geldim. Tüm belediye başkanlarını, tüm milletvekillerini, tüm yoldaşlarımızı o zindanlardan çıkaracağız” dedi.

Ahmet Şık’ın yüzbinlere yaptığı konuşmanın satır başları şöyle: “Barışı ve özgürlüğü; asla ve asla zalim Dehaklara teslim etmeyen, Devrimci Kawa’nın yiğit insanları merhaba. Selam olsun Ahmed Arif’in, Apê Musa’nın, Vedat Aydın’ın, Tahir Elçi’nin memleketine. Selam olsun sizlere. Her mahallesinde, her sokağında, hakikati yaşatmak için direnen kadını, genci, yaşlısı ile umudu, umutları çoğaltan, biz yapan Diyarbakırlılar; bu ülke, bu topraklar, bu coğrafya ne zaman postallarla ezilse, ne zaman karanlığa boğulmaya çalışılsa, bir özgürlük aşkı tutuşturur kendini. O özgürlüğü aydınlatanlara selam olsun, bin selam.”

“HAKİKAT BİZİMLE, HAKİKAT BURADA”

“Bu meydan, bombalar gördü. Bu meydan, en büyük acılarla sarsıldı. Bu meydandan yükselen çığlıklar, hâlâ havada asılı duruyor. Bu meydanda, yitirdiğimiz canlarımız var. Bu meydanda o canların sesi, sözü var. Ancak, bunca kötülüğe, bunca acıya rağmen hoş bulduk. Bu ne güzel bir karşılama. Bugün burada sizlerin karşısında olmak ne büyük onur, ne büyük mutluluk. Hakikat bizimle. Hakikat bu meydanda, hakikat, ‘Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye’ diyerek korkmadan, teslim olmadan, inat ve umudu büyüterek, ‘buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz’ diyenlerin sesindedir, sözündedir, duruşundadır. ‘Bir yanımız Gezi, bir yanımız Sur, bir yanımız Cizre’dir’ diyenlerdedir. Bir yanımızda Berkin’ler, Ali İsmail’ler bir yanımızda Ceylan’lar, Uğur’lar var. Birlikte güçlüyüz, geçmiştekinden daha da güçlüyüz.”

“BU TARİHİ BİR SEÇİMDİR”

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Seçimlere 3 gün kaldı. Bu seçim önceki seçimlere benzemiyor. Bu seçim tarihi bir seçimdir. Türkiye’nin kaderini belirleyecek bir seçimdir. Tarihi olması bundandır, bu seçim demokratik toplum ile faşizm arasında bir mücadeledir. Faşizm kazanırsa, yüzyıllık katliam, soykırım ve sömürgecilikle karşı karşıya kalacağız. Eğer demokratik toplum çizgisi kazanırsa, özgürlüğün yolu açılacaktır. Türkiye’nin demokratik toplum çizgisini temsil eden tek parti HDP’dir. Oylarını arttırmak için her gün toplumu çatıştıran, yaşamı kabusa çeviren, tek adam rejimini Amed halkı çok iyi tanıyor” dedi.

“SUR’U UNUTMAYACAĞIZ”

Sur ilçesinde ve bölge kentlerinde yaşanan yasak ve yıkımı hatırlatan Buluttekin, “Amed halkı olarak ablukaları ve Sur’u unutmayacağız. Günlerce yerlerde kalan cenazelerimizi unutmayacağız. Yeni Roboski, Suruç katliamları olmasın diye, dağlarımıza bombalar yağmasın diye bu toplumsal hafızamızı canlı tutmak lazım. Onursal değerlerimize sahip çıkmak, faşizme en net cevaptır. Bundan dolayı sandıklara gidip oy kullanmak faşizmi yıkacaktır. Tüm barajları yıkıp, sandıklarımıza sahip çıkmalıyız. Sandık güvenliğimizi bizler sağlayacağız. Sabaha kadar ayakta olacağız. Oylarımızı çalmalarına izin vermeyeceğiz. Bu temelde başta kadınlar ve gençler olmak üzere siz değerli halkımızı seçim günü sandıklara sahip çıkmaya çağırıyorum. Ne olursa olsun sonu muhteşem olacak” şeklinde konuştu.

ÇAMÇI: HALKIMIZ DİZ ÇÖKMEDİ

HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı ise partisinin “Em livirin, em dikarin” sloganıyla konuşmasına başlayarak, şunları söyledi: “Haksızlıklara karşı buradayız. Bütün baskılara karşı buradayız, bütün zulümlerine karşı buradayız. Halkımız diz çökmedi, onlara boyun eğmedi. Direndik, bundan sonrada direneceğiz” diye konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kaldıracak güce sahip olduklarını ifade eden Çamçı, “Sayın Öcalan çözümün adresidir. 24 Haziran’da sandıklara giderken Taybet Ana’yı unutacak mıyız? Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i unutacak mıyız? İrademize el koydular, kayyumları unutacak mıyız? 20 aydır Selahattin Demirtaş zindanda, Demirtaş ve bütün tutsakları unutacak mıyız? Derin yaramız Roboski katliamını unutacak mıyız?” diye sordu.

“KÜRT HALKI SURUÇ’U ASLA UNUTMAYACAK”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da alandan yükselen “Selo Başkan” sloganlarını arasında konuşmasına başladı.

Buldan şunları söyledi: Amed kararını vermiş, iktidara yürüyor. 24 Haziran’da AKP’yi, Recep Tayyip Erdoğan’ı sandıklara gömeceksiniz. 24 Haziran’ı, Kürt sorununu tanımayan, yoktur diyen Erdoağan’la sandıkta hesaplaşma günü olarak belirledik. 5 Haziran’da burada bombaları patlattılar. Bugün o patlamanın yaşandığı yere insanlar sel olup aktı. Kürt halkı Sur’u, Cizre’yi unutmaz.

“ÇETELER HASTANEDE SALDIRMIŞ”

Bayram arifesinde Suruç’ta oruçlu insanları katleden zihniyet asla unutulmayacak. Kürt halkı Suruç ile birlikte. Adli Tıp raporu bir daha gösterdi ki, insanlarımız hastanelerde çetelerin saldırısına maruz kalmıştır. ‘Kürt sorunu yoktur’ diyen zihniyet yüzünüze nasıl bakacak. Yanlarına Tansu Çiller’i, Mehmet Ağar’ı ve Sedat Peker’i aldılar. Çiller döneminde, 1990’larda insanlarımızı asit kuyularına attılar.  Bunların gidişlerine az kaldı. 24 Haziran’da AKP’nin gidişi ile Selahattin Demirtaş’ın gelişi ile olacak. Birkaç gün önce Selahattin Demirtaş’ın idamından bahsediyordu. ‘Başka aday bulamadılar mı Selahattin Demirtaş’ı aday yaptılar’ diyor. Sana mı soracağız? Evet aramızda adam da vardı, kadın da vardı. Ama biz Selo Başkan’da karar verdik. Selo’yu Başkan yapacağız.”

https://www.youtube.com/watch?v=ETelLHLoFb4

Kaynak: Artı Gerçek

 

 

Exit mobile version