Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri başlıyor

Diyarbakır’da Gezici Kadın Film Günleri kapsamında dört film 14 ilçede seyirciyle buluşacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi tarafından düzenlenecek Gezici Kadın Film Günleri başlıyor.

Film Günleri 13-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Filmler Diyarbakır’ın merkez Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy ile Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde izleyiciyle buluşacak.

Etkinlik kapsamında Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti imzalı “Sibel”, Vuslat Saraçoğlu’un yönettiği “Borç”, Emine Emel Balcı’nın yönetmenliğini üstlendiği “Nefesim Kesilene Kadar” ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin” filmi gösterilecek.

Ortadoğu Sinema Akademisi Sinema Sanat Birimi üyesi Sidar Aslan, her gün 2 ilçede filmleri kadınlarla buluşacaklarını belirterek, amaçlarının ilçelerde bulunan kadınlara ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Sidar Aslan

 

 

 

 

 

 

Kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerin sinemalarda çok fazla yer almadığını belirten Aslan, şunları söyledi:

“Biz bu tür etkinliklerle kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerini kadınlar ile buluşturarak daha çok izlenmesini sağlıyoruz. Bu filmlerin içeriğine baktığımızda toplumsal sorunlara değinen ve kadınların gözüyle yapılan filmlerdir. Bazı ilçedeki kadınların bu filmleri izleme imkânları olmuyor. Biz bu filmleri kadınlara götürerek onlara izleme imkanı yaratacağız.”

‘Amacımız kadınlarla iletişim ağı kurmak’

Aslan, sadece kadınlara film izletmeyi amaçlamadıklarını aynı zamanda iletişim ağı da kurmayı istediklerini belirterek, “Kadınlar için daha çok neler yapabiliriz konuşmak istiyoruz” dedi.

Sidar Aslan kadınlara şu çağrıyı yaptı:

“Birbirimize haber vererek kadınlar bir araya getirerek filmlerimizi izlemek istiyoruz. Filmlerin içeriğinde bütün kadınlar kendini bulacaktır. Bütün kadınları gezici kadın film günlerimize bekliyoruz.”

Film Günleri programı

  • 13 Temmuz’da saat 20.30’da Silvan ilçesinde bulunan Kinya Navin parkında yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti’nin yaptığı “Sibel” adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 13 Temmuz saat 20.30’da Eğil ilçesinde bulunan Eğil Meydan’ında yönetmenliğini Vuslat Saraçoğlu’un yaptığı “Borç” adlı film ve Kocaköy ilçesinde bulunan Köşem bahçesinde “Sibel” adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 14 Temmuz’da saat 20.30’da Ergani ilçesinin Orman Parkı’nda ve Dicle ilçesinin Belediye Parkı’nda yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı “Nefesim Kesilene Kadar” adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 16 Temmuz saat 20.30’da Çınar ilçesinin Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu’nda “Nefesim Kesilene Kadar” adlı film, Bismil ilçesinin Kardeşlik Parkı’nda ve Lice ilçesinin Ceylan Önkol Parkı’nda “Sibel” adlı film izleyicileriyle bir araya gelecek.
  • 17 Temmuz saat 20.30’da Hazro ilçesinin İşkar Mahallesinde “Sibel” adlı film, Kulp ilçesinin Merkez Yeni mahalle Halı Saha Kompleksi’nde yönetmenliğin Banu Sıvacının yaptığı “Güvercin” adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 18 Temmuz saat 20.30’da Sur ilçesinde bulunan Ben û Sen Parkı’nda “Borç” adlı film ve Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan Newroz Parkı’nda ise “ Sibel” adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 19 Temmuz saat 20.30’da Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Parkı’nda “ Nefesim Kesilene Kadar” ve Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda “Güvercin” adlı filmle etkinlik son bulacak.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir