‘Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyım kararı AİHM’e kadar gidecek’

Eşbaşkanların görevden alınıp, yerlerine kayyım atanmasının ardından başlayan protestolar sürüyor.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının üzerine protestolar devam ederken eşbaşkanlar süreci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar götürecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Diyarbakır, Van ve Mardin’de HDP’li büyükşehir belediye eşbaşkanlarını görevden alıp, yerlerine kayyım atamasının ardından başlayan protestolar sürüyor.

Protestolarda gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HDP Meclis Grubu Sözcüsü Halime Bayram, çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan, Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre; görevden alınan eşbaşkanlar, hukuk düzleminde süreci AİHM’e kadar götüreceklerini açıkladı.

Görevden alınan eşbaşkanlar tarafından Ankara’da yapılan toplantıda AB üyesi ülkeler ile İsviçre ve Norveç büyükelçilikleri temsilcileri ile bir araya gelindi.

Burada yapılan açıklamada, eşbaşkanların görüşmede kayyım konusunu, seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesi bakımından AİHM’e taşıyacaklarını açıkladıkları bildirildi.

Toplantıda ayrıca, AB Delegasyonu’nun da, süreci yakından takip ettiğini vurguladığı kaydedildi.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir