Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘2018 Yılı Yaz Kuran Kursları Değerlendirme Raporu’ yayımlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı “2018 Yılı Yaz Kuran Kursları Değerlendirme Raporu”na göre, 0-4 yaş arasında 16 bin 370 bebek ve çocuk, geçen yıl Kuran kursuna gönderildi. Raporda, “Kurslarda dernek, vakıf, cemaat hâkimiyeti ortadan kaldırılmalıdır” vurgusu yapıldı.

Figen Atalay’ın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, rapordaki yazısında, “Örgün eğitime devam eden yaklaşık 17 milyonluk hedef kitlemizin 3 milyona bile ulaşmayan sonucu daha fazla gayret gösterip daha çok çalışmamız gerektiğini ortaya koymaktadır” dedi.

Raporda yer alan bazı tespitler ve öneriler şöyle:

25 Haziran-17 Ağustos 2018 tarihleri arası eğitim veren yaz Kuran kurslarına, 1 milyon 354 bin 909’u erkek, 1 milyon 316 bin 385’i kız olmak üzere 2 milyon 671 bin 294 çocuk katıldı.

Yaş grupları 0-4 yaş: 16 bin 370, 5-9 yaş: 1 milyon 81 bin 268, 10-14 yaş: 1 milyon 382 bin 513, 15-19 yaş: 145 bin 831.

Öğreticiler pedagojik açıdan yetersiz.

Kuran kurslarındaki sosyal imkânlar yeterli olmadığı için kaliteli eğitim verilemiyor.

Kurslarda dernek, vakıf, cemaat hâkimiyeti ortadan kaldırılmalı.

Yatılı yaz Kuran kurslarına kayıt edilecek öğrenciler sınavla seçilmeli ve yaş aralıkları 12-15 arası olmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yurtlarda yatılı yaz Kuran kursları açılabilmeli.

Kitapların içeriği güncellenmeli; çocukların ilgisini çekecek bulmaca, yapboz, kıssa ve hikâyeler çoğaltılmalı, etkinlikler eklenmeli.

Ders kitaplarına Şafiî mezhebi ile ilgili bilgiler eklenmeli.

0-4 KATILIMI ARTTI 

Raporda, 2018 yılında 0-4 yaş grubundaki çocukların yüzde 0.25’ine eğitim verildiği, geçen yıl bu oranın yüzde 0.20 olduğu hatırlatıldı. 5-14 yaş grubu öğrenci sayısının ise geçen yıla oranla düştüğüne dikkat çekilen raporda, “Bu düşüşte halk eğitim merkezleri tarafından açılan kursların veya belediye ya da okullarca açılan yaz okullarının etkisi olmuştur. Ayrıca çocukların okullarda seçmeli Kuranıkerim, Hz. Peygamber’in Hayatı, temel dini bilgiler derslerini alabiliyor olması da düşüşte etkili olmuştur”denildi.

DAHA ÇOK ÇOCUĞA ULAŞMAK 

Raporda, yaz Kuran kurslarında daha çok çocuğa ulaşabilmek için önerilenler de şöyle:

Müftülüklerce kursların tanıtım afişlerinin okullar kapanmadan en az 15 gün önce okullara asılması sağlanmalı,

Bilbord ve raketler şehrin uygun mekânlarına asılmalı,

Kursların açıldığı ilk hafta çocukların, velilerinin ve diğer vatandaşların katılımıyla yaz Kuran kursları açılış programları yapılmalı,

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan yaz Kuran kursları sinevizyon ve kamu spotunun Diyanet TV, Diyanet Radyo ile yerel TV’lerde gösterimi sağlanmalı,

Yaz Kuran kurslarının önemi Diyanet TV ve Diyanet Radyo başta olmak üzere yerel TV ve radyolarda yapılacak programlarla anlatılmalı,

Diğer mekânlarda okul, belediyeler vb. yaz Kuran kursu açılışına ağırlık verilmeli.
 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…