Ekonomik krizin hane halkı ile ilgisinin olmadığı söylenirken, zam dalgaları yurttaşların en hayati ihtiyaçlarında bile felaketlere yol açıyor. Diyabetli hastaların olmazsa olmazı insülin pompası artık ateş pahası

İnsülin pompası diyabet hastaları için hayati önem taşıyor, ancak 15 Ekim’den itibaren o pompalara zam gelecek. Hastalar ise zor durumda.

Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompasının fiyatı 11 bin 600 TL’den 18 bin 215 TL’ye çıktı.

Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 264 liradan 600 liraya yükseldi. Hastalar zam haberini firmanın cep telefonlarına gönderdiği mesajla öğrendi.

NTV’de yer alan habere göre; bir defaya mahsus alınan insülin pompasının fiyatı 11 bin 600 TL’den 18 bin 215 TL’ye çıktı. Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 600 TL’ye yükseldi. SGK’nın geri ödediği miktarsa, zamma rağmen aynı kaldı.

Tedavi aksatılamaz

8 yaşındaki TİP 1 diyabet hastası Arda’nın babası Ersoy Arman, “Tüm masrafları ayda 600 TL’yi buluyordu. Şu an için 15 Ekim’den sonra bin 200 TL’yi bulacak. Çok zor şartlar altında bunu karşılayabiliyorduk ama zam geldikten sonra bunu karşılayamayacak duruma geldik. Bırakmayı düşünüyoruz insülin pompasını” şeklinde konuşurken, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof.Dr. Temel Yılmaz, “Hasta tedaviyi aksattığı zaman çok hızlı şekilde kan şekeri yükseliyor ve ardından diyabet koması geliyor. Bu karar hastaları zor durumda bıraktı. Umarım devlet ya endüstriyi haklı bulur geri ödemeyi arttırır veya oturur makul bir çizgiye indirir” dedi.

Türkiye’de insülin pompası temin eden 3 firma var. En çok tercih edilense kandaki şeker seviyesini ölçen sensörle çalışan marka.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…