Divriğililer altın madeni arama çalışmalarına karşı Taksim’deydi. Polisin tehditlerine rağmen İstiklal Caddesi’nde sloganlar ve alkışlarla yürüyüp Suriye Pasajı önünde açıklama yaptılar

Sivas’ın Kangal, Ulaş, Divriği ilçelerinde peş peşe alınan maden ruhsatları yöreyi yaşanmaz hale getirme tehlikesi taşıyor.

Divriği Kültür Derneği yöneticileri ve üyeleri ise geçtiğimiz gün Divriği’nin Mursal köyünde 200-300 jandarma eşliğinde çalışmaların başlatılmasını protesto etmek için Taksim Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklamaya HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Ali Kenanoğlu, CHP milletvekili Ali Şeker, Turan Aydoğan ve Özgür Karabat da katıldı. Ancak polis “Taksim’de hiçbir yürüyüşe izin vermeyiz” diyerek eyleme gelenlerin önünü çevik kuvvet polisleri ile kesti.

Yürüyüşe gelenler ise Divriği Kültür Derneği’nin de içinde bulunduğu Suriye Pasajı’na sloganlar atarak, konuşmalar yaparak ve polisin engellemelerini alkışlarla protesto ederek yürüdü.

Suriye Pasajı önünde “Diren Divriği”, “Doğa bize muhtaç değil, biz doğaya muhtacız”, “Toprağına, suyuna, memleketine sahip çık” yazılı dövizler açıldı.

Pasaj önünde yapılan açıklamada konuşan Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız sözlerine şöyle başladı:

Sivas’ın bir ilçesi olan Divriği, binlerce yıllık geçmişi ile birçok medeniyete beşiklik etmiş ve bu medeniyetlerin miraslarını bilinen ve bilinmeyenleri ile birlikte günümüze taşımış tarihi bir kenttir. Divriği, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ın bir ilçesi olarak, bağrındaki demir cevherini Cumhuriyet’in hizmetine sunarak, Cumhuriyet’in sağlam temeller üzerinde yükselmesine katkı sunmuş bir kenttir.

Sadece bu iki özelliği ile bile olsa büyümesi, gelişmesi gereken bu ilçe maalesef Cumhuriyet’in 4. Sınıf bir ilçesi olarak kalmış, gelişmemiş, sürekli küçülmüştür. İlçe halkı büyük şehirlere savrulmuştur. Divriği bugün yeni bir tehlike ile karşı karşıyadır. İlçemiz köylerinden Mursal’da altın arama faaliyeti yapılmak istenmektedir. Bu faaliyetin yapılmak istendiği bölge Divriği’nin yegâne su kaynağı olan bir bölgedir. Divriği’nin içme suyu ve tarımsal sulama suyu bu bölgedeki barajdan sağlanmaktadır. Aynı zamanda tarımsal üretimin ve hayvancılık faaliyetinin yapıldığı bir bölgedir. Divriği’nin yaşam kaynağıdır. Can damarıdır.

Köyler yaşanmaz hale gelecek

“Daha bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yüz günlük icraat programı çerçevesinde “4 adet yeni içme suyu tesisi ile 344 bin vatandaşımıza yıllık 70.8 milyon m3 temiz kaliteli ve yeterli içme suyu sağlanması” ifadesi ile açıkladığı projelerinden biri Divriği İçme Suyu Projesidir” diyen Yıldız sözlerine şöyle devam etti:

Bu su da Mursal bölgesinden sağlanmaktadır. Altın madeni işletmesinin kurulması ile bu içme suyu projesi çöpe gitmektedir. Altının sondajlarla aranması sırasında sondaj kimyasallarının fay kırıklarından yer altı sularına karışması ile içme sularının kirlenme riski vardır. Ayrıca işletme sürecindeki delme ve patlatmalar ile ortaya çıkan toz ve gürültü Mursal dahil bölgedeki köyleri artık yaşanılamaz hale getirecek ve bölge insansızlaşacaktır. En önemlisi altının topraktan ayrıştırılması sırasında kullanılan siyanürün toprağa sızması, su kaynaklarına karışması ise telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir. Biz Divriğililer olarak bu faaliyete karşıyız.

Direneceğiz. Bu direniş siyaset üstü, inanç üstü bir direniştir. Bu bir insanlık davasıdır, var olma davasıdır” diyen Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

Biz Divriği’yi geçmiş medeniyetlerden emanet aldık, geleceğe, çocuklarımıza, torunlarımıza emanetleri ile birlikte miras olarak bırakmak kararlılığındayız. Atalarımızın bize bıraktığı bu aziz hatıraya saygı gösterilmesini istiyoruz. Devletimizden bu hassasiyetlerimizi dikkate alarak bu faaliyetten vazgeçmesini, huzursuzluğumuzu ortadan kaldırmasını talep ediyoruz. Bizim madenimiz kirlenmemiş yüreklerimizde. Bu ses bizim, bu davet bizim, bu topraklar hepimizin.

Açıklamanın ardından Yıldız, açıklamanın yasaklanmasını “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sözleri ile protesto etti.

https://www.facebook.com/www.sendika.org/videos/1193877760752441/?t=0

 

https://www.facebook.com/www.sendika.org/videos/668639966868545/?t=0

 

Kaynak: sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…