DİSK’ten İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kıdem tazminatı eylemi

AKP iktidarı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilen torba yasayı protesto etmek isteyen işçiler sloganlarla İzmir Büyükşehir Meclisi’nde eylem yaptı

AKP iktidarı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilen torba yasayı protesto etmek isteyen işçiler sloganlarla İzmir Büyükşehir Meclisi’nde eylem yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşması sırasında salona giren işçiler, “Kıdeme uzanan eller kırılsın” sloganı attı.

İşçilerin salona girmesiyle “Burası İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis salonu, lütfen burayı boşaltın” anonsları yapıldı. “Hükümet yasanı al başına çal” sloganları atan işçiler sahnede “DİSK susturulamaz, işçi sınıfı susturulamaz. Kıdem tazminatımızdan elinizi çekin! Torba yasayı geri çekin!” yazılı pankart açtı.

Bu sırada işçiler adına Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı konuşma yaptı. Sarı, dayanışma çağrısı yaparak, “Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ancak kalanlar için de dayanışmamızı, birliğimizi sürdüreceğimizi söylüyoruz. Çocuklarımızın geleceği bir yasa ile ortadan kaldırılmak isteniyor. O yasa sizin de çocuklarınızın geleceğini etkiliyor” dedi.

Bu konuşma üzerine Meclis salonunda oturan Meclis üyeleri, itiraz ederek bağırmaya başlayınca işçiler “Kıdeme uzanan eller kırılsın” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı. Gerilimin artması üzerine “Müdahale edin” anonsu duyuldu. Anonsun ardından işçiler sloganlarla salonu terk etti.

9 Eylül Gazetesi muhabiri Didar Demirci’ye konuşan Memiş Sarı şunları söyledi:

İBB Meclisini başlamadan girdik ki amacımız AKP ve MHP’ li Meclis Üyelerine, yerel yöneticilerine, ‘Bakın işçilerin kıdem tazminatıyla oynamayın, yıllardır çıkardığınız yasalarla işçilerin hakkını gasp ettiniz. Siz de buradaki tepkiyi bakanlarınıza, milletvekillerinize iletin. Kıdem Tazminatına dokunan torba yasayı onaylamayın’ demekti. Amacımız Mecliste alınan kararları engellemek değildi” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yapılan eylemi eleştirerek, ” Bugün acımız bu kadar tazeyken böyle bir eylem yapılabileceği aklımıza gelmedi dedi. Gereğini yapacağız.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir