DİSK’ten adaletsiz düzenlemeye tepki: Vergi yükünü emekçinin sırtından alın

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu gelir vergisindeki tarife değişiklikleri üzerine bir açıklama yaparak “Asgari ücret tümüyle vergiden muaf olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır ” dedi

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, gelir vergisindeki tarife değişiklikleri üzerine bir açıklama yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre elde edilen gelir toplamı 18 bin TL’yi aşan emekçiler, yani tüm kamu emekçilerinin yanı sıra 2 bin 20 TL maaş alan asgari ücretliler de bir üst vergi dilimine çıkarıldı.

Türkiye’nin, dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birine sahip olduğunu ve vergilerin dörtte üçünün ücretliler ve tüketiciler tarafından ödendiğini belirten Çerkezoğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 2019 Gelir Vergisi Genel Tebliği bu adaletsizliği daha da artırmaktadır” dedi.

“Ücret artışlarının önemli bir bölümü vergi artışı ile geri alınacak”

Bu tebliğin, vergi dilimi artışlarını düşük belirleyerek, vergi yükünün da büyük bir bölümünü çalışanların sırtına yıktığını ifade eden Çerkezoğlu şöyle devam etti:

Buna göre yüzde 15’lik vergiye tabi en düşük gelir vergisi dilimi 18 bin TL olarak saptandı. Böylece ilk vergi dilimi yüzde 21,6 oranında artmış oldu. Asgari ücretin yüzde 26 oranında artması nedeniyle ilk vergi dilimi artışı düşük kaldı. Böylece ücretliler geçen yıla göre daha erken yüzde 20’lik ikinci vergi dilimine tabi olacak. Asgari ücretli çalışanlar ağustos ayından itibaren 20’lik ikinci dilime girecek. Brüt ücreti 3 bin 500 TL olan bir çalışan haziran ayında yüzde 20 vergi dilimine girecek.

Hükümetin ilk vergi dilimi tutarını düşük tutması nedeniyle çalışanlar mayıs veya haziran ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine girecek ve daha fazla vergi ödeyecek. Net ücretler düşecek. Ücret artışlarının önemli bir bölümü vergi artışı ile geri alınacak.

En Düşük Vergi Dilimi-Olması Gereken En Düşük Vergi Dilimi (2002-2018)

DİSK Araştırma Dairesi (DİSK-AR) tarafından yapılan hesaplamaya göre AKP hükümetlerinin ilk vergi dilimi artışını yıllardır enflasyon ve milli gelir artışından daha düşük tuttuğunu söyleyen Çerkezoğlu açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

AKP iktidara gelmeden önce 2002 yılında en düşük vergi dilimi 3 bin 800 TL idi. 3 bin 800 TL vergi dilimi kişi başına milli gelir kadar artırılsaydı (enflasyon ve reel milli gelir artışı oranında) ilk vergi diliminin 2019 yılında en az 37,7 bin TL olması gerekirdi. Böylece 2019 yılında ilk vergi dilimi yaklaşık 20 bin TL daha düşük hesaplanmış oldu. 2002’deki düzey korunsaydı işçiler yıl içinde gelirleri 37,7 bin TL’ye ulaştığında yüzde 20’lik vergi dilimine girecekti. Oysa şimdi 18 bin TL’nin üzeri yüzde 20’den vergilendirilecek. Böylece 37 bin 705 TL gelirden 5 bin 655 TL vergi alınması gerekirken 6 bin 641 TL vergi alınmış olacak. Yani işçiler 986 TL daha fazla vergi ödeyecek. Brüt ücreti 3 bin 100 TL civarında olan bir işçi 986 TL daha fazla vergi öderken, brüt ücret arttıkça vergi daha da artacak.

İlk vergi dilimi 2002 yılında kişi başına milli gelirin yüzde 70’i iken bu oran 2019 yılında yüzde 33’e geriledi. Bir diğer ifadeyle 2002’de 100 olan ilk vergi dilimi 2019 yılında 48’e düşmüş oldu (tablo ve grafik). Böylece vergide adaletsizlik büyüdü, vergi yükü daha fazla çalışanların sırtına yıkıldı.

Çerkezoğlu açıklamasını taleplerini ise şöyle sıraladı:

Çalışanların vergi yükünün artmaması için vergi dilimleri en az enflasyon ve milli gelir artış oranında (kişi başına milli gelir artışı oranında) artırılmalıdır.

Asgari ücret tümüyle vergiden muaf olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak kar ve faiz gelirlerinin, servetin vergilendirilmesine dayalı bir sistem kurulmalıdır.

AKP Döneminde En Düşük Vergi Dilimi-İşçiler Nasıl Daha Çok Vergi Verdi? (2002-2019)

(*) 2018 ve 2019 Kişi Başına Milli Gelir miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tahminidir

Kaynak: Sendika.org

İlginizi çekebilir