DİSK’li kadınlardan eşitlikçi yeni tüzük

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık içeren yeni bir tüzük oluşturulması için çalışma yürütüyor. Konfederasyon ve bağlı sendikaların uygulaması için yürütülen tüzük çalışmasında, kadınlara yönelik birçok pozitif ayrımcı maddeler yer alıyor. DİSK Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Başkanı Nebile Irmak Çetin, çalışma hakkında bilgi verdi. Dünyanın yarısını oluşturmalarına rağmen kadınların erkeklerle hiçbir alanda eşit olmadığına dikkat çeken Çetin, “Sendikalar eşitlik, adalet, özgürlük iddiası olan bir alan. Ancak, kadın üyesine alan açmalıdır” dedi.

‘Kota ve kadın bütçesi’

Çetin, öne çıkan tüzük maddelerini şöyle aktardı: “Maddelerimizden biri cinsiyet kotasının olmasıdır. Sendika bütçesinin bir kısmını eğitime, örgütlenmeye ayırıyor. Kadın özgün bir çalışma yürütecekse bir bütçeye ihtiyacı var. Sendika bütçesinin en az yüzde 10’nunu kadına aktarmalıdır. Böyle bir madde ekledik. Ayrıca toplu iş sözleşmeleri yapıyoruz. Ancak kadına özgü maddeler eklemiz gerekiyor. 8 Mart, 25 Kasım günlerinde izinli olmalıdır. Örneğin kadınlar regl oluyor. O gün kadın hem fiziki hem psikolojik olarak çalışacak durumda olmadığı için çalışmaması gerekiyor. Çocuğu olan kadın için de çalışma saati sınırlansın. Bugün Türkiye’de çalışma saati 8 saatse kadın için biraz daha farklı olsun. Çocuğa bakmakla hükümlü olan kadın günde 6 saat çalışsın. Biz bütün bunları tüzüğe koyduk.”

Eşbaşkanlık modeli de var

Tüzük değişikliği için en yakınlarında Kürt kadın hareketinin eşbaşkanlık modeli olduğunu hatırlatan Çetin, “Sendikalarımız erkek kulübüne dönüşmüş durumda. Bizim bu algıyı çok acilen değiştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir