DİSK ve KESK: Türk-İş sefalete imza attı

KESK ve DİSK, hükümet ve Türk-İş arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne “Yangından mal kaçırırcasına sefalete imza atıldı, bu emekçilerin daha fazla yoksullaşması anlamına geliyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Hükümet ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), kamu işçisinin 2019-2020’deki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi üzerinde anlaştı. Buna göre; yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü kapsamında yüzde 8+4 oranında anlaşma gerçekleşti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, 200 bin kamu emekçisini ilgilendiren TİS sürecinin yüzeysel kaldığını ve imzanın emekçiler açısından sefalete atılan imza niteliği taşıdığını söyledi.

‘Şaşkınlıkla izliyoruz’

Kamu emekçileriyle hükümet arasında 6 aydır devam eden TİS sürecinin kamu emekçileri ve asgari ücretle çalışan işçiler için önemli bir süreç olduğunu belirten Bozgeyik, “En başından itibaren hükümetle yaşanan sıkıntılı ve uzlaşmazlık döneminde Türk-İş’i ziyaret ettik. Demokratik mücadelede yanlarında olacağımızı söyledik. Ancak Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Saray’da yapılan görüşmeden sonra bayramda acele bir şekilde Cumhurbaşkanlığı’nın müdahalesiyle TİS masasına oturdu. Türk-İş yüzde 15’lik zam talebiyle TİS masasına oturmuştu. Yüzde 8 +4’e imza attı. Türk-İş’in yüzde taleplerinin neredeyse yarısına yakın bir zamma imza atmalarını ve ‘mutabakat sağladık’ demelerini şaşkınlıkla izliyoruz” dedi.

Emekçiler daha da yoksullaşacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya gelen Atalay’ın mikrofonu açık kalınca söylediği, “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözlerine de tepki gösteren Bozgeyik, “Bu işçilerin yaşamış olduğu sorunların bir çırpıda heba edilmesi anlamına geliyor. Atalay, Temmuz ayında Türkiye’de ki enflasyon yüzde 16 iken yüzde 8 + yüzde 4’e imza atması enflasyonu artışını bile karşılamayan geçmiş dönem işçilerin yaşamış olduğu ücret kayıplarını karşılamayan bir anlayış olarak değerlendiriyoruz. Bu anlaşma emekçilerin yoksullaşmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yangından mal kaçırırcasına imzalandı

Türk-İş’in bu sözleşmeyle sefalete imza attığını vurgulayan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, “Günlerdir yüzde 15 zam istediklerini alamadıkları durumda eyleme gideceklerini ifade ettiler ama gidip yüzde 8’e tamam dediler. Bayramın ikinci günü apar topar yangından mal kaçırırcasına hükümetin arzu ve istekleri doğrultusunda bu dönemki sözleşmeye imza atıldı” diye konuştu.

‘Utanca imza atıldı’

Kamu emekçileri açısından bir utanca imza atıldığını söyleyen Saygılı, “Bu aynı zamanda önümüzdeki yıllarda diğer toplu iş sözleşmelerine kötü bir referans oldu. Özel sektörde patronların elini güçlendiren bir duruma kötü örnek oldu” dedi. Ekonomik krizin giderek derinleşmesi ve enflasyon rakamlarının arttığı bu koşullarda, TİS’in imzalanmasının “işçileri enflasyonun altında ezdirmek” anlamına geldiğini vurgulayan Saygılı, “Bu anlaşama, işçilerin daha da yoksullaşması anlamına geliyor. İşçiyi açlığa, yoksulluğa mahkum etmek demek. İşsizliğin 7 milyona dayanmasıyla birlikte Türk-İş, işçinin isyan etmeyeceklerini düşünerek imza attı. Bu imza ile kamu emekçilerini yoksullukla pençeleşmenin altında bırakmıştır. Önümüzde ki süreç kamu emekçileri bakımından çekilmez bir süreç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir