DİSK ve İnşaat-İş’ten 3. Havalimanı işçilerinin davasına çağrı: “Bu dava Türkiye işçi sınıfının”

DİSK ve İnşaat-İş, kötü çalışma koşullarına karşı eylem yaptığı gerekçesiyle 31’i tutuklu, 31’i tutuksuz yargılanan işçilerin Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülecek davasına çağrı yaptı.

3. Havalimanı’nda kötü çalışma koşullarına karşı eylem yaptığı gerekçesiyle DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve 4 İnşaat-İş yöneticisinin de aralarında bulunduğu 31’i tutuklu, 31’i tutuksuz yargılanan işçilerin davası yarın İstanbul’da Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülecek. Duruşma öncesinde DİSK ve İnşaat-İş birer açıklama yayımlayarak yarın görülecek olan davaya, işçilerle dayanışmaya çağrı yaptı.

“Bu dava hepimizin”

Resmi rakamlara göre 3. Havalimanı inşaatı boyunca 52 işçinin iş cinayeti sonucunda hayatını kaybettiğini belirten DİSK, “Can alan çalışma koşullarına direnmek, haklarını savunmak suç değildir, Sendikal faaliyet yürütmek suç değildir” dedi. DİSK, 3. Havalimanı’nda işlenen suçları şu şekilde sıraladı:

  • İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadan işçi çalıştırmak suçtur!
  • İş cinayetlerini örtbas etmek, iş cinayetlerinde ölen işçilerin sayısını gizlemek, iş cinayetlerinin faillerini korumak suçtur!
  • Ücretleri düşük gösterip sigorta primlerini çalmak suçtur!
  • Vergi kaçırmak suçtur!
  • Sigorta primlerini çalan, vergi kaçıran patronlara teşvik vermek suçtur!
  • İşçileri kölelik koşullarında çalıştırmak suçtur!
  • Sendikalı işçileri işten atmak suçtur!
  • İşçiler sendikalı oldukları için işten atılırken görevini ihmal etmek, hatta bilerek isteyerek bu hukuksuzluğa göz yummak suçtur!
  • Anayasal güvence altındaki grev hakkını gasp etmek suçtur!

DİSK’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Üçüncü havalimanında asıl suçlular, işçilerin en temel haklarını gasp eden patronlardır; işçilerin her biri “suç duyurusu” niteliğinde olan taleplerine kulaklarını kapatanlardır; suçlu patronları değil işçileri tutuklayanlardır; 52 işçinin öldüğü kölelik düzeni şartları altında çalışmalarına cevaz veren devletin yetkili kurumlarıdır.

5 Aralık 2018 günü asıl suçlular değil sendika yöneticileri ve inşaat işçileri yargılanacak. Türkiye işçi sınıfının insanca yaşama ve insanca çalışma talebi yargılanacak.

Bu dava hepimizin! Bu dava Türkiye işçi sınıfının!

“3. Havalimanı direnişi yargılanamaz”

İnşaat-İş ise açıklamasında “İşçileri çalışırken aşağılayan, onurlarını inciten, en temel haklarını, hoyratça gasp eden, onlara bir vida kadar bile değer vermeyen, işçi kanı dökmekte bir an bile tereddüt etmeyen patronlar ve onların çıkarlarına göre hareket eden resmi kurumlar, aynı yaklaşımı mahkemelere de taşıyor. Davanın işhanından bozma GOP Adliyesi’nde görülmesi bunun somut ifadesidir” denildi.

İnşaat-İş, dava ile işçileri ve hak arama mücadelesinin adlileştirilmeye, kolektif eylemin adli bir vaka haline getirilme çalışıldığını belirterek “Keza bu adliyede 62 işçiyi, onların vekillerini, ailelerini, basını, yakınlarını, davayı izlemek isteyen duyarlı toplumsal kesimleri alabilecek büyüklükte bir salon mevcut değildir. Sadece bu mekansal kısıt bile niyetin açık ilanıdır” denildi.

Avukat heyetinin davanın, uygun bir adliyede görülmesi için harcadığı çabaya karşın “O zaman yemekhanede yaparız” ya da “Daha önce bir davada olduğu gibi bunu da müftülükte gerçekleştirebiliriz” şeklinde yanıtlar aldığını kaydeden İnşaat-İş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Bu yaklaşım basit bir yer sıkıntısı sorunu değil, bilinçli bir sınıf tutumudur.

Davanın siyasi ve her şeyden önce de sınıfsal karakteri konusunda son derece net olanlar, onun yapılış biçimini de aynı netlikle yürütmek istiyor: İşçileri ve sendika yöneticilerinin büyük bir salonda, tüm kamuoyu önünde savunma yapmaktan men etmek istiyor.

İşçi kanı dökenleri, işçi onurunu ezenleri bu açıklıkta savunan, onlar adına devletin gücünü bu ezicilikte kullananlar 5 Aralık’ta Adliye önünde ve içinde yaşanacak kaosun da sorumlusu olacaklardır.

14 Eylül’de 3. Havalimanı’nda yaşanan işçi isyanı ve bu isyanı örgütlü bir direnişe dönüştürmeye çalışan sendikal anlayışı ne yaparsanız yapın adli bir olay gibi gösteremeyeceksiniz! O cehennemde patlayan isyan işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelelerinde feyz alacakları bir meşale olmaya devam edecektir. Mahkemelerinizin yargılayamayacağı kadar onurlu ve net bir sınıf duruşudur, bunu karartamayacaksınız.

İnşaat işçisi köle değildir!

3. Havalimanı direnişi yargılanamaz!

 

Kaynak :Sendika.org

İlginizi çekebilir