DİSK Genel İş Kadıköy’de eylemdeydi: “Kamuda kadro istiyoruz, krizin faturasını ödemeyeceğiz”

İktidarın kamudaki taşeron işçilerin kadro talebine, 2020’ye kadar yıllık sabit “yüzde 4+4” ücret artışı ile sınırlandırılmış bir düzenleme ile yanıt verdiğine dikkat çeken Çalışkan, “Özgür toplu sözleşme hakkımız gasp edildi. Biz kadro mücadelesini sonuna kadar vereceğiz” dedi

DİSK / Genel İş İstanbul şubeleri “Kamuda kadro istiyoruz, krizin faturasını ödemeyeceğiz” diyerek Kadıköy’de bir basın açıklaması düzenledi.

Kadıköy rıhtımda toplanan işçiler önce polis engeliyle karşılaştı. Kadıköy merkezde basın açıklaması yapılamayacağını, isterlerse Salı Pazarı’na gidip orada açıklama yapabileceklerini söyleyen polis işçilerin etrafını sardı.

Ancak işçiler geri adım atmayınca polis herhangi bir müdahalede bulunmadı ve basın açıklaması rıhtımda gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı da katıldı.

Taşerona kadro deyip sefalet dayattılar

AKP iktidarının kamudaki taşeron işçilerin kadro talebine, 2020’ye kadar yıllık sabit “yüzde 4+4” ücret artışı ile sınırlandırılmış bir düzenleme ile yanıt verdiğine dikkat çeken Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Özgür toplu sözleşme hakkımız 2020’ye kadar gasp edildi. Biz kadro mücadelesini sonuna kadar vereceğiz” dedi.

Yılda yüzde 25’i aşan enflasyon karşısında yüzde 4+4 ile sınırlandırılmış ücret artışı, taşeron işçilerin kurtulmak istedikleri sefalet koşullarına mahkum edilmesi anlamına geliyor.

Çalışkan, ücretlerin faturalara ve kiraya zor yettiğini, temel ihtiyaçların karşılanamadığını belirterek “Bu hayat pahalılığı koşulları altında işimiz, iş güvencemiz ve insanca yaşamak için mücadele ediyoruz” dedi.

Eylemde krize karşı DİSK’in taleplerinin yer aldığı dövizlerin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde tutuklanan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un ve tutuklu 3. Havalimanı işçilerinin serbest bırakılmasını talep eden döviz ve pankartlar da taşındı.

Sendika.Org

İlginizi çekebilir