DİSK Basın-İş: İşten çıkarmalar yasaklansın, kağıda KDV muafiyeti getirilsin!

DİSK Basın-İş Sendikası krizin gazeteleri de etkilediğini söyleyerek “İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Kağıda sübvansiyon uygulaması getirilmeli ve bir dönem pırlanta, mücevher, yat, tekne gibi mallarda ÖTV kaldırıldıysa kağıda da KDV muafiyeti getirilmelidir” dedi

DİSK Basın-İş Sendikası, yaşanan ekonomik krize dair bir açıklama yaptı. Dolar ve Euro’ya endekslenen kağıt fiyatlarının da dövizdeki artışla birlikte fırladığı belirtilen açıklamada “Küçük ve orta ölçekli matbaalar da stokları olmadığı için kağıt bulmakta zorlandı. 14 Ağustos itibariyle birçok kentte kağıt satışı neredeyse olmadı. Bu süreç günlük gazeteleri de etkileyecek” denildi.

DİSK Basın-İş açıklamasında kağıt fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden birinin de AKP’nin özelleştirme politikaları olduğuna dikkat çekerek “Eğer SEKA satılmamış olsaydı, kağıdın hammaddesi olan selülozu üretebilecek ve bugün kağıt fiyatları çok daha düşük olacaktı” ifadelerine yer verdi.

“Bu süreçte ilk olarak işten çıkarmalar yasaklanmalıdır” diyen sendika, “Kağıda sübvansiyon uygulaması getirilmeli ve bir dönem pırlanta, mücevher, yat, tekne gibi mallarda ÖTV kaldırıldıysa kağıda da KDV muafiyeti getirilmelidir” dedi.

DİSK Basın-İş tarafından yapılan “Bu haberden haberiniz olsun: Krizin işkolumuzdaki yıkımının sorumlusu AKP’dir” başlıklı açıklamanın tamamı:

Dövizdeki dalgalanma ve TL’nin değer kaybı basın yayın ve gazetecilik sektörünü de vurdu. Yaşanan kriz karşısında AKP iktidarının ve cumhurbaşkanının “onların doları varsa bizim Allahımız var”, “Onların iPhon’u varsa bizim Vestelimiz var” gibi aklımızla dalga geçen açıklamalarının da gerçek hayatta hiçbir karşılığı yoktur.

“14 Ağustos itibariyle birçok kentte kağıt satışı neredeyse olmadı”

Somut durumda Dolar ve Euro’ya endekslenen kağıt fiyatları da dövizdeki artışla birlikte fırladı. Öyle ki kağıt fabrikaları kağıt almamaya stoklarından harcamaya başladı. Küçük ve orta ölçekli matbaalar da stokları olmadığı için kağıt bulmakta zorlandı. 14 Ağustos itibariyle birçok kentte kağıt satışı neredeyse olmadı. Bu süreç günlük gazeteleri de etkileyecek.

Ulusal boy bir gazetenin ortalama baskı maliyeti 2017 kasım ayında 0,1 Euro idi. Bugün de 0,1 Euro. Yani 45 kuruş olan gazete artık 80 kuruşa mal oluyor. Bu durum gazete başına 35 kuruş maliyet artışı anlamına gelmektedir. Birçok ulusal gazeteye zam gelmesi işten bile değil. Ayrıca bu ulusal gazeteleri basan matbaalarda büyük çapta işten çıkarmalar gündeme gelecektir.

Kağıt fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden biri de AKP’nin özelleştirme politikaları

Kağıt fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden biri de AKP’nin özelleştirme politikalarıdır. Eğer SEKA satılmamış olsaydı, kağıdın hammaddesi olan selülozu üretebilecek ve bugün kağıt fiyatları çok daha düşük olacaktı. Piyasa şahsi menfaatleri uğruna kağıdı karaborsaya sokacak tacirlerin eline kalmayacak, piyasada kağıt sıkıntısı da yaşanmayacaktı.

Kağıt fiyatlarındaki artış bir yandan da halkın haber alma hakkını savunan ve reklam geliri olmayan az sayıdaki gazetenin de fiyatlarına zam yapmasını beraberinde getirecektir. Halkın gerçeği öğrenme hakkı da bu süreçte zedelenecektir.

Sonuç olarak döviz kurunun basın yayın ve gazetecilik sektörünü etkilemesi emekçilerin değil AKP politikalarının ve tek adam rejiminin sonucudur.

ABD’li papaz konusu gündeme getirilerek ABD karşıtlığı üzerinden sanal bir algı yaratılmaktadır ve bu bahanelerle bizden fedakarlık istemektedirler. Oysa devletin ekonomisini yöneten AKP iktidarı ve besleme sermayeleri bu krizin müsebbibidir ve onlar fedakarlık yapmak zorundadır.

İşten çıkarmalar yasaklanmalı

DİSK Basın-İş olarak sermayedarların kar yapması için feda edecek hiçbir şeyimiz yoktur. Aksine bu süreçte ilk olarak işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Kağıda sübvansiyon uygulaması getirilmeli ve bir dönem pırlanta, mücevher, yat, tekne gibi mallarda ÖTV kaldırıldıysa kağıda da KDV muafiyeti getirilmelidir.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…