DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanması ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yeni Başkanlık rejiminin çalışma yaşamı ile ilgili ilk icraatı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun cumhurbaşkanına bağlanması oldu, DİSK tepki gösterdi.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 10 Temmuz’da yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cumhurbaşkanına bağlandı. Buna göre komisyon, İş Kanunu’ndan çıkartılarak Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içindeki idari kurul, konsey ve komisyonlar arasına alındı.

‘Düzenleme hileyle yapıldı’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, düzenlemenin hileli şekilde yapıldığını ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, “Anayasa’nın cumhurbaşkanının yetkilerini düzenleyen 104’üncü maddesine göre, kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamaz. Bilindiği gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu, İş Kanunu’nda açıkça düzenlenmişti. Bu nedenle komisyonun Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması hile yoluyla yapıldı. Önce KHK ile komisyona ilişkin İş Kanunu’nun 39’uncu maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı, ardından konu CBK ile düzenlendi” dedi.

‘Keyfi işlemlerin ilk örneği’

Komisyonun yapısında şimdilik bir değişiklik olmadığını, sadece komisyona katılacak devlet temsilcilerinin unvanlarının değiştiğini kaydeden Çerkezoğlu, “Ancak bu değişiklik kaygı vericidir. Komisyon neden apar topar ve sosyal taraflara danışılmadan cumhurbaşkanına bağlanmıştır? İş Kanunu içinde yer alması gereken bir kurul neden kanunun sistematiği dışına çıkarılmıştır? Bu değişiklik hangi ihtiyaca dayanarak, neden ve hangi gerekçeyle yapılmıştır? Anayasa’nın cumhurbaşkanına tanımadığı bir yetki neden hile yoluyla alınmıştır?” diye sordu.

Cumhurbaşkanının komisyonun üye bileşimini istediği gibi değiştirebileceğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Bu düzenleme, başkanlık rejiminde çalışma hayatıyla ilgili çok daha keyfi işlemler yapılabileceğinin ilk örneklerinden biri oldu” ifadelerini kullandı.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…