DİSK-AR: İşsiz sayısı 8 milyon 356 bin kişi

DİSK-AR işsiz sayısının 8 milyon 356 bin kişi olduğunu açıkladı. DİSK-AR, İŞKUR ve TÜİK arasındaki işsizlik verilerinde 1,3 milyon kişilik fark olduğuna dikkat çekti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) mayıs ayına ilişkin İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nu açıkladı. DİSK-AR’a göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Mart 2022’de 8 milyon 356 bin kişi olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ise işsiz sayısını 3 milyon 894 bin kişi olarak açıkladı. DİSK-AR raporunda İŞKUR ve TÜİK’in verileri arasında 1,3 milyon işsiz fark olduğuna dikkat çekti.

TÜİK işsiz sayısının bu ay yüzde 0,4 arttığını ve yüzde 11,5 olduğunu açıklamıştı.  DİSK-AR, “İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları son bir yılda yüzde 36,5 artarken, TÜİK’in işsiz sayıları yüzde 8,4 azaldı. İki verinin bu kadar farklı seyretmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinde İŞKUR’un bu eğilimi yer almıyor. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir değildir.” dedi.

Cinsiyete göre işsizlik oranlarında ise kadın işsizliği tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olarak görülmeye devam ettiği belirtilen raporda şu veriler yer aldı:

TÜİK ve İŞKUR verileri arasında 1,3 milyon işsiz farkı var!

Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 356 bin!

Kadın işsizliği yüzde 30!

Geniş tanımlı kadın işsizliği işsizlik türleri arasında en yüksek kategori oldu!

Geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki fark 11,2 puan!

Covid-19 salgını döneminde istihdam oranı geriledi!

Kaynak: Yeni Yaşam

 

 

İlginizi çekebilir