DİSK Ankara Kadın Komisyonu: “Kadınların taleplerini göz ardı edilmediği yerel yönetimler istiyoruz”

DİSK Ankara Kadın Komisyonu, eşitlikçi politikalar uygulayacağı sözünü veren belediye başkan adaylarından taleplerini içeren 5 maddelik bir liste yayımladı

DİSK Ankara Kadın Komisyonu: “Kadınların taleplerini göz ardı edilmediği yerel yönetimler istiyoruz”

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala emek ve meslek örgütleri, belediye başkan adaylarından talep ettiklerini açıklamaya devam ediyor. DİSK Ankara Kadın Komisyonu da bugün yayımladığı 5 maddelik listesiyle eşitlikçi politikalar uygulayacağı sözünü veren belediye başkan adaylarından taleplerini açıkladı.

Komisyonun açıklamış olduğu talepler şöyle:

  • Toplumsal cinsiyet eşitliğini göz önünde bulunduran, karar alma süreçlerinde kadınların temsil edildiği ve kadınların taleplerini göz ardı edilmediği yerel yönetimler istiyoruz. Belediye etkinlik ve hizmetleri kadınların erişebileceği şekilde düzenlenmeli, ulaşım, çevre, sağlık, barınma, güvenlik açısından kadınlar için yaşanabilir kentler yaratılmalıdır.
  • Kadınlar için güvenlik temel sorundur. Yerel yönetimler kadınların güvenliğini esas almalı, karanlık sokaklar aydınlatılmalı, kamusal tüm alanlar kadınların güvenliği üzerinden planlanmalı, kentsel tüm hizmetlerde kadınların güvenliği gözetilmelidir.
  • Kadınların şiddete maruz kalmasını önleyici kalıcı politikalar hayata geçirilmelidir. Şiddete uğrayan kadınların haklarını korumak için ücretsiz hukuk desteği verilmeli, barınmaları için sığınma evlerinin sayısı arttırmalı ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için istihdam olanakları yaratmalıdır.
  • Belediye bütçeleri, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için kullanılmalıdır. Çocuk, yaşlı ve engelli bakımında kadınların üzerindeki yükü azaltmak için ücretsiz bakım hizmeti merkezleri, engelli çocuklara özel eğitim merkezleri ve kreşler açılmalıdır.
  • Belediye istihdamında kadın erkek eşitliği sağlanmalıdır. Kadınlar belediyelerde erkeklerden daha vasıfsız, güvencesiz işlerde çalıştırılmamalıdır. Kadınlar için güvenceli istihdam olanakları yaratılmalıdır. Kadın işçilerin sendikal hak ve özgürlükleri kısıtlanmamalıdır

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir