16 ülkeden basın kuruluşu temsilcilerini Afrin’e götüren Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Afrin’den çekileceğini açıkladı.

16 ülkeden 32 basın kuruluşu temsilcisini Afrin’e götüren Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsü Türkiye’nin Afrin’den çekileceğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy , Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Genelkurmay Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen yabancı gazetecilerin Afrin’i ziyareti programında TRT Haber canlı yayınına katıldı. Afrin konusunda Türkiye aleyhine bir algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen Aksoy, “Bundan bir süre önce Afrinliler, kendi belediye meclisini kurdu. Meclisin içinde Kürtler, Türkmenler, Araplar var. Güvenlik ve askeri yapılar da yavaş yavaş onlara devredilmeye başlanıyor. Türkiye’nin burada kalışı bir müddet daha sürecek. Öyle haftalardan bahsetmek doğru değil, o konuda bir düzeltme yapmak isterim. Fakat dediğim gibi güvenlik kuvvetlerinin eğitimi ve donatımına ilişkin çalışmalar son sürat devam ediyor” dedi.

‘Afrinlilere veriyoruz’

Afrin’de çalışmaların devam ettiğini bellirten Aksoy, “Dışişleri Bakanlığı olarak yabancı gazetecileri buraya getirmemizin amacı gerçek durumu görmeleri. Dışarıdan bakarak belirli bir kanaate sahip olmak kolay. Fakat Türkiye’nin burada neler yaptığını kendi gözleriyle görmelerini istedik” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin askeri olarak Afrin’den çekileceğini ifade eden Dışişleri Sözcüsü, “Afrin’i Afrinlilere bırakıyoruz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…