Direnen inşaat işçileri kazandı!

Maaşları ödenmediği için geçtiğimiz hafta iş bırakarak eyleme geçen Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinde çalışan taşeron işçilerin firma tarafından birikmiş maaşlarını ödemesi üzerine eylemlerine son verdiler.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı İş Sendikası’nın firma yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda birikmiş maaşları ödenen Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesinde çalışan taşeron işçiler eylemlerine son verdiler.

İşçilere şantiye alanında bir konuşma yapan Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut, birikmiş maaş ödemeleri yapıldığı için iş bırakma eylemini son verildiklerini belirtti. Firma yetkilileri ile tazminat ve ücretlerin ne olacağı konusunda görüşmelerin önümüzdeki süreçte devam edeceğini belirten Karabulut, bu noktada işçilerin birlik ve beraberliğinin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Önemli olan bizim birliğimiz beraberliğimiz olacak. Her arkadaş birbirine sahip çıkmak zorunda. Biz birbirimize sahip çıktığımızda karşımızda hiçbir gücün duramayacağını burada gördünüz, yaşadınız, bundan sonra da birliğimizi korumayı sağlamalıyız. Birlikte sağlayacağız!”

Ne olmuştu?

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin Taş Yapı firmasına verdiği Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi şantiyesindeki taşeron işçiler, 2 aydır ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle “ücret hakkı yaşam hakkıdır!” diyerek iş bırakmış, ücretlerini alana kadar eyleme devam edeceklerini belirtmişlerdi.

İşçilerin iş bırakmasının ardından Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesine gelen Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut direnişe geçen işçilere yönelik bir konuşma yapmıştı. Karabulut konuşmasında şunları söylemişti:

“Bizler bu hastaneyi inşa eden inşaat işçileriyiz. Kışın soğuğunda, yazın sıcağında alın terimizi dökerek bu hastaneyi inşa ettik. Ama bugün geldiğimiz noktada ücretlerimiz ödenmiyor. Hak ettiğimiz, iki aylık ücretler henüz ödenmedi. Sabahtan beri şantiye, ofis bölgesinde bizi beklediniz. Artık kaybedecek zamanımız kalmadı, ücretlerimiz ödenene kadar şantiyede çalışmayacağız, çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullandık. Tüm ücretlerimiz ödenene kadar bekliyoruz. Sabahtan beri bugün ödeyeceğiz, öğleden sonra ödeyeceğiz diyorlar. Günlerdir arkadaşlarımızı zaten oyalıyorlardı, artık onların yalanlarını dinleyecek sabrımız kalmadı. Paramız yatana kadar burada bekliyoruz.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir