2008’de ilk olarak ‘Çend Gotinen Evine’ albümü ile dinleyicisiyle buluşan Diljen Ronî 4. albümünü çıkardı.

Diljen Ronî, Kom Müzik etiketiyle çıkan ‘Xewna Derew’ albümünde pop-rock tarzdaki şarkılara yer verdi. Albümde Koma Wetan solisti Kerem Gerdenzeri’nin ‘Sînê’ eserini yeniden yorumlayan Ronî, müziğini Hozan Dilgeş’in yaptığı, sözleri Kürt Şair Cîgerxwîn’e ait olan ‘Ez û Yar’ (Ben ve Yar) şarkısına da yer verdi. ‘Xewna Derew’ albümündeki 9 şarkıdan 4’ünün sözünü yazan Ronî, 7 şarkının müziğini de kendisi yaptı. Albümdeki 3 şarkısının sözleri ise Müslüm Aslan’a ait.

Diljen Ronî, ‘Xewna Derew’ albümünde ünlü bas gitarist İsmail Soyberk, müzisyen ve aranjör Ayhan Orhuntaş ve Türkçe pop müziğinde birçok ismin aranjörlüğünü üstlenen Alper Atakan ile çalıştı.

Albüme adını veren ‘Xewna Derew’ şarkısının arenjesini Alper Atakan, diğer şarkıların arenjesini ise Ayhan Orhuntaş üstlendi.

Diljen Ronî, 2008’de ilk olarak ‘Çend Gotinen Evine’ albümü ile ismini duyurdu ve ardından 2012’de ‘Du Demsal’, 2018’de ise ‘Çile- Klasîkên Kurdî’ albümlerine imza attı.

DİLJEN RONÎ KİMDİR?

Diljen Ronî, 1981 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan Ronî, lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlayıp, 1998 yılında tıp fakültesini kazandı. 2006 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra doktor olarak çalışmaya başladı. Daha sonra müzisyen arkadaşlarıyla ilk albümü için çalışmalara başlayan Ronî, 2008’de ‘Çend Gotinên Evînê…’ (Bir Kaç Aşk Sözcüğü) isimli ilk albümünü çıkardı. Ronî  2012 yılında ikinci albümü olan ve yine Anadolu Müzik etiketiyle ‘Du Demsal’ ardından ise ‘Çile’ albümünü çıkardı.

 

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…