“ Dil Leyla” isimli ve Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret’i konu edilen belgesele, Nancy Film Festivali’nde ödül verildi.

Dünyanın en prestijli ve kapsamlı belgesel festivallerinden IDFA’da Leyla İmret hakkındaki belgeselin dünya prömiyeri gerçekleşti.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 19 Kasım akşamı Pathé Munt 12 sinemasında yapılan gösterime, aralarında yönetmen Aslı Özaslan‘ın da bulunduğu kalabalık bir ekip katıldı.

Etkinliğin öğrenci filmleri klasmanında yarışan 2016 Almanya yapımı Dil Leyla  Cizre belediye başkanlığı sırasında görevden alınan ve akabinde tutuklanan İmret’in hayatına odaklanıyor. Belgeselde geniş yer ayrılmış, barış süreci sekteye uğradıktan sonra Cizre’de yaşanan abluka, Türkiye’nin günümüzde geldiği duruma da kanıt oluşturdu.

Finale kalan 11 belgesel arasından birinciliği alan “Dil Leyla” belgeseline ilişkin konuşan jüri başkanı Manuel Sanchez, “Diktatörlüğe, baskıya karşı zor şartlarda ve politik alanda özgürlük mücadelesi veren bir kadının kökünden koparılışına ve ülkesine dair gösterdiği çabasına verildi” dedi. Baskıya karşı özgürlük mücadelesi vermenin çok aktüel bir mesele olduğunu ve sinema sahasında çalışan, emek verenlerin bu mücadelelere duyarsız kalamayacağını da kaydeden Sanchez, “Bu kavga herkesin mücadelesidir” dedi.

https://vimeo.com/187641308

 

Festivalde ödül alan diğer filmler ise Berlin’de Suriye mültecilerinin yaşam koşullarını ele alan Karim Ainuz’un yapımı belgesel “Zentralflughafen-THF” ile Makedonyada Vladimir Blazevski’nin popülizme ve milliyetçiliğe kolayca kayan toplumları alaya alan komedi filmi “Maymun yılı” adlı eseriydi. 51 ülkeden 156 filmin gösterimine girdiği 24. Uluslararası Nancy Film Festivali 24 Ağustos-1 Eylül günleri arasında iki Kürt filmiyle start almıştı. Diğer Kürt filmi Almanya yapımı Soleen Yusef yönetmenliğinde ‘Haus ohne dach’(Çatısız ev) adlı eserdi.

Kaynak: Yeni Yaşam, Bianet (Murat Türker)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…