İspanya’da diktatör Franco’nun mezarının, İspanyol İç Savaşı’nda hayatını kaybeden 37 bin cumhuriyetçi ve milliyetçi ile aynı anıt mezarda bulunması nedeniyle taşınmasına onay verildi. İspanya’nın sosyalist Başbakanı Pedro Sanchez “Adalet, Hafıza, Onur. Bugün İspanya tarihi bir adım atıyor,” yorumunu yaptı.

Francisco Franco’nun da kemiklerinin bulunduğu anıt mezar…

İspanya’da Temsilciler Meclisi, diktatör General Francisco Franco’nun mezarının, Madrid yakınlarındaki anıttan taşınmasını kabul etti.

Parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada, 172 lehte ve 2 aleyhte oy kullanıldı. 164 milletvekili de çekimser kaldı.

Haziran ayında göreve gelen Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez, Franco’nun kemiklerinin Valle de los Caidos anıtından çıkarılmasını önceliklerinden biri haline getirmişti.

Sanchez Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Adalet, Hafıza, Onur. Bugün İspanya tarihi bir adım atıyor… Bugün demokrasimiz daha iyi bir hale geldi” yazdı.

Justicia. Memoria. Dignidad. Hoy #España da un paso histórico para la reparación de los derechos de las víctimas del franquismo. Hoy nuestra #democracia es mejor. El Congreso da luz verde al decreto que permitirá la exhumación de los restos de Franco del Valle de los Caídos.

1936-1939 İspanya İç Savaşı’nın ardından 1975’teki ölümüne kadar ülkeyi diktatörlükle yöneten General Franco, Madrid’in 50 kilometre dışındaki bir dağın yüzeyine oyulan kilisedeki anıt mezarda yatıyor.

1940-1959 yılları arasında, Franco rejimi sırasında inşa edilen anıt mezarın yapımında mahkumların da çalıştırılması tartışmalı konulardan birini oluşturmuştu. Tartışma yaratan konulardan biri de Franco’nun kurbanlarıyla aynı mezarda yatıyor olması.

Franco’nun mezarı…

Anıt mezarda İspanyol İç Savaşı’nın iki kesimini oluşturan cumhuriyetçiler ve milliyetçilerden 37 bin kişinin mezarı bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo Perşembe günü Temsilciler Meclisi’ndeki konuşmasında eski bir diktatörün devlet anıtında “yüceltilmesi” anlamına gelen bu “sıradışı anormalliğe” son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Calvo, “Franco’dan geriye kalanlarla kurbanları aynı yerde olduğu müddetçe saygı, onur, uyum olmayacak” dedi.

İspanya’nın yeni sosyalist hükümeti, anıtı “bölücü bir sembol” olarak tanımlıyordu. Mezarın yıl sonuna kadar taşınması bekleniyor. Franco’nun ailesi ise bu karara karşı çıkmıştı. (BBC TÜRKÇE)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…