DİERG, Milli Eğitim Bakanlığı’na okul öncesi ve sınıf öğretmenliği kontenjanını güncelleyerek öğretmen ihtiyacının bir defada giderilmesi çağrısında bulundu.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Milli Eğitim Bakanlığı’na, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği kontenjanını güncelleyerek öğretmen ihtiyacının bir defada giderilmesi çağrısında bulundu.

DİERG Direktörü Doç Dr. Aziz Yağan yaptığı açıklamada, DİERG olarak temel eğitimin tüm ihtiyaçlarının bir an önce giderilerek tamamen gündemden düşürülmesini önerdiklerini belirtti. Yaplan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanlığı her yıl sözleşmeli öğretmen ataması yapmakta ancak her branşta açık bir türlü kapanmamaktadır. Temel eğitim, erken çocukluk dönemi (okul öncesi) ile sınıf öğretmenliğini kapsamaktadır.

“DİERG, temel eğitim okullarına öğretmen alımına öncelik verilmesini önermektedir. Bu atama ile özellikle okul öncesi, özel eğitim ve sınıf öğretmenliği istihdamında ücretli öğretmenlik politikası da son bulacaktır. Bu öncelik, diğer branşlardaki öğretmenlerin atanması durdurulmadan, azaltılmadan yapılmalıdır.

“DİERG, Bakanlığın mevcut dersliklere göre belirlediği okul öncesi ve sınıf öğretmenliği kontenjanını güncelleyerek öğretmen ihtiyacının bir defada giderilmesini önermektedir. Öğretmen ihtiyacı tamamen giderildiğinde eş zamanlı olarak hem dersliklerin ve okulların fiziki, sosyal ve sportif koşulları iyileştirilmeli, hem de yıldan yıla temel eğitimde öğretmen açığı oluşmasına izin verilmemelidir.

“Okulda yoğun ders, evde ödev kıskacı yaşanmamalı”

“Özellikle Ortadoğu Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atanmış öğretmenlerin bu bölgelerde ortalama çalışma süresini artırıcı olanaklar sağlanmalıdır.

DİERG, ilkokulun en az 5 yıla çıkarılması önerilerini ise desteklemektedir. Ayrıca, ilkokulda olumlu davranış geliştirmeye öncelik verilmelidir.

“Öğrenciler okulda yoğun ders, evde ödev kıskacını yaşamamalıdır. İlkokul öğrencilerinin toplumsal beklentinin dışında tutularak çocukluklarını yaşamalarına, kendilerini tanımalarına olanak sağlanmalıdır.

“Geleceği öncelikle temel eğitimdeki ciddiyet belirler. Temel eğitim güçlendirilmeden, gereksinimleri karşılanmadan ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim güçlendirilemez, geliştirilemez. DİERG temel eğitimin tüm ihtiyaçlarının bir an önce giderilerek tamamen gündemden düşürülmesini önermektedir.”

Kaynak: BİANET

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…