‘Dicle’ye büyük atlayış’ için engelleme: Dicle Nehri’ne girmek kaymakamlık iznine bağlandı

Ekoloji örgütleri, yarın Hasankeyf’te yapılacak ‘Dicle’ye büyük atlayış’ eylemine hazırlanırken, kaymakamlık ilçedeki tüm etkinliklerle birlikte Dicle Nehri’ne girmeyi 11-26 Temmuz tarihleri arasında izne bağladı.

Ekoloji örgütlerinin tarihi Hasankeyf’in Ilısu Barajı suları altında kalmaması için verdikleri mücadele sürerken, Hasankeyf Kaymakamlığı da yapılacak eylem ve etkinlikleri 11-26 Temmuz tarihleri arasında izne bağladı. Kararın başlama tarihi 11 Temmuz olarak belirtilirken, Kaymakamlığın karardan bir gün sonra açıklama yayınlaması dikkat çekti.

Kaymakamlığın açıklamasında, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32’nci Maddesinde kaymakamlara verilen yetkiler anımsatılarak, “ilçede milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi” gerekçe gösterilerek, 11- 26 Temmuz tarihleri arasında eylem ve etkinlikler izne bağlandı.

DİCLE’YE GİRMEK İZNE BAĞLANDI

Açıklamada, miting, kapalı ve açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni gibi eylem ve etkinliklerin yanı sıra el ilanı dağıtılması ve pankart/afiş asılması ile polis ve jandarma sorumluluk alanında Dicle Nehri’ne girme de mülki idare amirinin iznine bağlandı.

Kaymakamlığın, Hasankeyf İnisiyatifi’nin yarın gerçekleştirecek ‘Dicle’ye büyük atlayış’ etkinliği öncesi bu kararı açıklaması dikkat çekerken, Dicle Nehri’ne girmenin izne bağlanmasına da “Boğulma vakalarının meydana gelmemesi, can kayıplarının olmaması” gerekçesi gösterildi.

Ilısu’ya Gitmek İsteyen HDP Milletvekilleri Engellendi

HDP’li milletvekili Murat Çepni, polislerce engellenmelerine, “Kanunsuz” diyerek tepki gösterdi ve ekledi: “Bu engeller tarihimize, kültürümüze karşı yapılan bu cinayet girişimlerinin önünde olmalıdır.”

Binlerce yıllık tarihi ve kültürü sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na protesto etmek amacıyla Halkların Demokratik Partısı (HDP) Ekoloji Komisyonu üyeleri, Batman’ın Ilısu Köyü’ne gitmek istedi.

Komisyonda, HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Hişyar Özsoy ve Murat Çepni ile HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Erdal Aydemir, Feleknas Uca, Hüseyin Kaçmaz, Mehmet Tiryaki, Meral Danış Beştaş, Necdet İpekyüz, Nuran İmir, Semra Güzel ve Züleyha Gülüm de yer aldı.

Ancak kolluk güçleri yoğun güvenlik önlemleri alarak birçok yerde vekilleri ve bölgeye gitmek isteyenleri engelledi.

Baraj bölgesine sadece vekillerin gitmesine izin verileceği için HDP vekilleri jandarma ablukasında kısa bir açıklama yaptı. Burada konuşan HDP Ekoloji’den Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni şunları söyledi:

“HDP milletvekilleri il ve ilçe örgütleri olarak Ilısu’da yapılmak istenen barajla ilgili bir basın açıklaması yapmak için bugün buradayız. Fakat baraja gidişimiz engellenmiş durumda. Sadece vekiller gidebilir dedikleri ve biz buradaki herkesle topluca gitmek istediğimiz için açıklamayı burada yapmak zorunda kaldık.

Biz insanlık tarihine karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için buradayken ve kolluk kuvvetlerinin bizim bu açıklamamızın önündeki bütün engelleri kaldırması, bize kolaylık sağlaması gerekirken tam tersine engelliyor. Aslında burada çok daha büyük bir kalabalık olacaktı. Yarın da yine Dicle’de suya atlama etkinliği yapılacak. Fakat kolluk kuvvetleri barajı yapan şirketin önündeki bütün engelleri kaldırırken bizim burada bu basın açıklamasını yapmamızı engelliyor.

‘Engelleme kanunsuz’

“Biz bunu buradan protesto ediyoruz. Bu engeller tarihimize, kültürümüze karşı yapılan bu cinayet girişimlerinin önünde olmalıdır. Halkın demokratik tepkisinin önünde değil. Biz vekillerin yapmak istediği bu eylemin engellenmesi kanunsuz ve hukuksuzdur. Bir zorbalıktır.

“12 bin yıllık bir tarih için, insanlığın kültürel birikimi için hiçbir iktidar tek başına karar veremez. Bu birikim hangi ülkenin sınırlarında ise o ülkenin insiyatifinde olamaz, o iktidar insanlık tarihi için karar veremez. Burası için karar verecek tek merci tüm dünya insanlığıdır. Başta da saydığım gibi üzerinde çok sayıda medeniyet yaşamış ve bir kültür mirası biriktirmiştir.

‘Hasankeyf’i yok etmek insanlığa karşı açılmış savaştır’

“Oysa AKP kendi renksizliği ile bütün renklere savaş açmıştır. Tarihi kendi ideolojik arka planı ile başlatmış ve onun dışında bütün tarihi yok etmeye çalışıyor. Onlar için varsa yoksa para, beton ve inşaat. Paraya tahvil etmedikleri hiçbir şey onlar için değer barındırmıyor. Hasankeyf’i yok etmek insanlığa karşı açılmış bir savaştır. Dolayısıyla biz bütün dünya halklarını buna tepki vermek üzere göreve davet ediyoruz.” (EMK)

Kaynak: DUVAR ve Bianet

 

 

İlginizi çekebilir