Dicle Barajı’nın kapaklarından biri koptu

Dicle Nehri kıyısındaki yerleşim yerlerinde sel alarmı verildi. Nehir yatağında su seviyesinin 4 metreye kadar çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nın kapaklarından biri koptu.

Barajda aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun tahliyesi için açılan kapaklardan biri koptu. Su seviyesinin yükselme ihtimali bulunan Dicle Nehri kıyısına yakın Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde yaşayanlar uyarıldı.

Bölgeye tedbir amaçlı itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirildi. Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde de belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla Dicle Nehri kıyısındaki yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlar uyarılarak nehir yatağından uzak durmaları istendi.

Olayla ilgili Diyarbakır Valiliği’nden açıklama yapıldı. Kapağın açılmaya çalışıldığı sırada koptuğu ifade edilen açıklamada, su seviyesininin nehir yatağında 4 metreye kadar çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Sıyun yaklaşık 4 saat sonra il merkezine ulaşacağı tahmini yapılan açıklamada halktan nehir kıyılarını boşaltmaları istendi.

Açıklama şöyle: “Dicle Nehri üzerinde sulama, içme suyu ve enerji amaçlı inşa edilen ve 2000 yılından beri işletmede olan Dicle Barajında son günlerde aralıksız ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuarda su seviyesi hızla yükselmiştir. Seviye yükselmesini kontrol altına almak gayesiyle üç adet olan Baraj dolusavak kapaklarından bir adetinin açılması çalışması esnasında 13.12.2018 tarihinde saat 18:30 sularında radyal kapak kazaen yerinden kopmuştur.
Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, Nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın Nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu; kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.”

Kaynak :Artıgerçek

İlginizi çekebilir