CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kritik tüm süreçlerde AKP iktidarını savunması ve Kürt karşıtı cepheye tam destek vermesi, konumunu yeniden tartışmaya açtı.

Kılıçdaroğlu, “Anayasa’ya aykırı ama evet diyeceğiz” diyerek HDP’ye ve muhalefete yönelik baskıların fitilini ateşleyen milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılmasında AKP-MHP blokuna destek vermişti. Bu kararı Genelkurmay ile görüştükten sonra aldığı iddia edilen Kılıçdaroğlu, bu kez de Kuzey Suriye’ye yönelik başlatılan operasyona tam destek verdi. HDP’nin dengeleri sarstığı 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP ile danışıklı seçim kararının alınması, Yenikapı’da AKP ile ortaklaşması, referandumda hayır oylarına sahip çıkmaması, kayyum atamalarına göstermelik karşı çıkması ve son olarak Kuzey Suriye’ye yönelik tezkereye evet demesi, Kılıçdaroğlu’nun ‘devlet’in CHP’de görevlendirdiği kayyum olduğu yorumlarını gündeme getirdi.

IŞİD ve HTŞ’ye destek

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, önceki gün El Kaide uzantısı ve IŞİD’vari grupların hakim olduğu İdlib ve Afrin’deki durumu dikkat çekici cümlelerle savundu. Kılıçdaroğlu, “Tezkereye ‘evet’ dememiz doğru politikaydı. Fotoğraflarını gördüm, bana bilgi verildi. İdlib’e, Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor. Askerimiz çekilseydi, bu hizmetler yok olacaktı” dedi. Kılıçdaroğlu’nun “bana bilgi verildi” demesi saha önce dokunulmazlık öncesi gündeme gelen Genelkurmay görüşmesinin bir benzerinin daha yapıldığı iddialarını beraberinde getirdi. AKP iktidarının sıkıştığı tüm kritik süreçlerde Kürt karşıtı cepheye dahil olarak iktidarı ayakta tutmakla eleştirilen Kılıçdaroğlu’na toplumsal muhalefetten sert tepki geldi. Birçok yazar ve siyasetçi hem yazılarında hem de sosyal medya hesaplarında Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken, IŞİD ve El Nursa uzantısı olmakla suçlanan İdlib ve Afrin’deki grupların yaptığı yağma ve sivil katliamları gösteren fotoğraf ve videolar paylaşarak “bu mu güzel hizmet” diye sordu. İşte Kılıçdaroğlu’nu eleştiren yazar ve siyasetçilerin tepkileri.

Kılıçdaroğlu Erdoğanizme geldi

Gazeteduvar yazarı İrfan Aktan, kaleme aldığı yazıda, iktidarın yüzyıllık Kürt karşıtlığı ile iktidarda kalma siyaseti izlediğini belirtti. Aktan, “AKP-MHP iktidarı etrafında kümelenmiş güç odaklarının dostluk değil işbirlikçilik yaptığını herkes görüyor. Ancak rasyonaliteyi kaybeden sadece iktidar olmadığı için, bu işbirlikçi ağ dramatik bir biçimde gelişiyor ve artık CHP’yi de içine alıyor. (…) Kılıçdaroğlu da artık savaşsızlık halini bir tehdit olarak algıladığını, Erdoğan’ı eleştirir gibi görünürken aslında Erdoğanizme geldiğini ilan etmiş oluyor. (…) 31 Mart-23 Haziran seçimlerinde CHP tabanıyla Kürtler arasında gerçekleşen yakınlaşma, tezkereye verilen destekle tarumar edildi. Peki partilerinin Erdoğanizme doğru sürüklenmesine tüm CHP’liler razı mı?” diye sordu.

Kim o birileri?

Gazeteci-yazar Koray Düzgören de artıgerçek sitesinde yayınlanan yazısında Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Düzgören yazıda şunları belirtti: “CHP, kim ne derse desin, ülkede demokratik gelişme ve örgütlenmenin, tabii buna bağlı olarak gerçek bir hukuk devletinin oluşmasının önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Kamuoyunu, desteklediği iktidar ve savunduğu rejim doğrultusunda bir çizgide tutarak bu yolla gerçek muhalefetin de önünü kesmeye çalışıyor. Birileri gelmiş ona bazı bilgiler vermiş. Fotoğraflar göstermiş. Bu birilerinin kimler olduğunu artık siz tahmin edin. Başka birileri de dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasında ona başka bazı bilgiler vermişlerdi. Sakın bunlar aynı kişiler ya da çevreler olmasın? (…)”

Erdoğan konuşuyor zannettim!..

Ortadoğu uzmanı gazeteci Fehim Taştekin de sosyal medya hesabından açıklamayı yorumladı: “Erdoğan konuşuyor zannettim!… ılıçdaroğlu: ‘İdlib’de, Afrin’de sivil toplum örgütleri var… Suriye halkına olağanüstü güzel hizmetler götürüyorlar. Askerlerimiz çekilseydi, bu hizmetlerin tamamı yok olacaktı.’

demek çok güzel hizmetler

Gazetemiz yazarı Ayşe Düzkan sosyal medya hesabından, “türkiye’de erdoğan’ın sözüne en güvenen insan sıralamasında kılıçdaroğlu ilk beşi zorlar. demek bilgi aldınız, afrin’e, idlib’e çok güzel hizmetler götürülüyor” diye yazdı.

Erdoğan’ı tercih ederim!

Emekli konsolos Aydın Selcen de sosyal medya hesabından “Kılıçdaroğlu: ‘İdlib’e, Afrin’e güzel hizmetler götürülüyor. Askerimiz çekilseydi, bu hizmetler yok olacaktı.’ -Erdoğan’ı tercih ederim, net” yorumunda bulundu.

O kulağa apoletli cin üfledi

Gazetemiz ve sendika.org yazarı Ali Ergin Demirhan: “Devletçisin, memursun, her kritik anda lambadan çıkıp ‘AKP’nin ardında dur’ diye kulağına üfleyen apoletli bir cinin var biliyoruz ama… Lütfen daha fazla saçmalama!”

Talan ve yağma ‘hizmeti’

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp de, “Afrin’de İdlib’e verilen ‘hizmet’ ölüm, acı, talan, yağma ve milyonlarca insanın yerini yurdunu terk etmek zorunda olması oldu.@kilicdarogluk” paylaşımında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…