Devlet sanatçısı Nevzat Atlığ: Bu arşiv TRT’de bile yok

Devlet sanatçısı Nevzat Atlığ arşivini bağışladı: Bu arşiv ne konservatuarlarda ne de TRT’de var.

Duayen koro şefi Prof. Dr. Nevzat Atlığ, 70 yıllık müzik yaşamında oluşturduğu Türk müziği arşivini mezunu olduğu İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği ve Araştırmaları Merkezi Multimedya Arşivi’ne (OMAR) bağışladı. Arşivde, müzisyenin 1955-58 yılları arasında müdürü olduğu İstanbul Radyosu’nda, 1963 yılında Mesut Cemil’den devralarak 1976’ya kadar şeflik yaptığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda, 1976 yılında kurduğu Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ve Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 25 yıl boyunca dönemin birçok usta ismi ile birlikte gerçekleştirdiği konserlerdeki ses kayıtlarının, notaların ve çeşitli konser görüntülerinin yanı sıra kendisiyle yapılmış 21 röportaj belgeseli yer alıyor.

Arşivi hakkında Karar’dan Saliha Sultan’a açıklama yapan 94 yaşındaki Atlığ, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezun olduğunu belirterek, “Bu sebeple arşivimi seve seve mezun olduğum üniversiteme bağışlıyorum. Bunda tabii talebem olan ve OMAR Müdürü Gönül Paçacı’nın rolü de büyük” dedi. Arşivindeki eserlerin 1950’lere dayandığını vurgulayan Atlığ, arşivin meslek yaşamının üç dönemindeki birikimlerinden oluştuğunu kaydetti.

‘MUSİKİMİZ 14. ASRA DAYANIYOR’

Prof. Dr. Atlığ, özellikle kurucusu olduğu Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda görev yaptığı dönemde o güne kadar icra edilmemiş birçok eseri dönemin en usta sanatkarlarıyla icra ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Musikimiz 14. asra dayanıyor. Çoğu eser unutuluyor ya da icrası zor oluyor. Biz bu arşivde yer alan eserleri çok iyi bir ekiple icra ettik. O yıllarda koroda çok değerli, bugün efsane olmuş saz ve söz sanatçıları vardı. Keman sanatçıları Cevdet Çağla, Sadi Işılay, Tanburi İzzettin Ökte, ilk kadın kanun virtüözümüz Vecihe Deryal gibi. Binaleyn yaptığım müzikler sadece benim için değil icranın içinde çok değerli müzisyenleri de içine alması dolayısıyla ayrı bir değer ifade ediyor.”

AKM’de 25 yıl boyunca her pazar konserler verdiklerini hatırlatan Atlığ, “Onların görüntülü-görüntüsüz kayıtları var. Bu üç dönem içinde elimde çok önemli bir arşiv meydana geldi. Alaeddin Yavaşça, Münip Utandı, Serap Mutlu Akbulut, Ayla Doğanay, İnci Çayırlı gibi değerli solistlerle Devlet Korosu’nda o güne kadar icra edilmemiş birçok eser seslendirdik. Diyebilirim ki bu arşiv ne konservatuarlarda, ne Kültür ve Turizm Bakanlığında hatta ne de TRT’de bile var. O yüzden müzik değeri çok haiz bir arşiv” dedi.

ARŞİV HERKESİN KULLANIMINA AÇIK

İstanbul Üniversitesi OMAR Multimedya Arşivi ‘omararsiv.istanbul.edu.tr’ internet adresinde yer alıyor. Herkesin kullanımına açık portalda eser veya makam adları arama butonuna yazıldığında onlarca farklı versiyonu karşılaştırmalı olarak ekrana geliyor. Eserlerin yayın tarihlerinin belirtildiği arşivde, eserler hakkında güfteden detaya bütün bilgiler mevcut.

Arşivde Türk musikisinin seçkin eserlerinin 1300’lü yıllara dayanan formları bulunabiliyor.

Kaynak: DUVAR   (KARAR)

İlginizi çekebilir