Zonguldak’ta yerin 360 metre altına turnike sistemi kuruldu.

Zonguldak’ta işçi sağlığı ve güvenliğini tehlikeye atan turnike uygulaması bizzat devlet tarafından uygulanıyor. Maden işletmesinde yerin 360 metre aşağısına turnike kuruldu. Madenden çıkışta herhangi bir olumsuz durumda işçiye barikat olacak turnikeler, ‘asansörde yığılma olmasın’ diye konulduğu öne sürüldü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Kilimli İşletme Müdürlüğü’nün işletmesinde olan madende kuyu sistemi ile maden çıkarılıyor. TTK’nin başlattığı yeni uygulamayla eksi 360 metrede turnike kurdu. İşçiler asansörden çıktıklarında ve binmek istediklerinde bu turnikeye kart okutarak geçebiliyor. İşveren yerin yüzlerce metre altına kurulan turnike sistemini madenciler çalışırken ocakta amirler bulunmasına karşın, “kafese (asansöre) düzenli binmeyi sağlamak” gerekçesine dayandırdı. Ancak asıl amacın ise işçilerin madenden erken ayrılmalarını önlemek olduğu belirtiliyor. Vardiyası biten yaklaşık 150-200 işçi terli terli turnike önlerinde beklemek zorunda kalıyor. Bu nedenle turnike önlerinde de yığılmalar meydana geliyor.

Genel Maden-İş Sendikası Mali Sekreteri Volkan Yıldız uygulamaya ilişkin, iş güvenliği açısından da sıkıntı yaşandığını belirtti. Yıldız, “İşyerlerinde güvenli ve verimli üretim sağlanması için geçmişte olduğu gibi bugün de aynı şekilde her türlü mücadeleyi ve özveriyi gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. Aynı özveri ve hassasiyeti, mücadeleyi işveren konumundaki yetkililerin de göstermesini beklemek en doğal hakkımız. İşveren yetkililerini, işyerlerinde üretimi baltalayacak, iş sağlığı ve güvenliğini sıkıntıya sokacak uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Yeraltı madenciliğinde, özellikle bizim gibi emek veren yoğun çalışan yeraltı madenciliğinde iş sağlığı ve iş güvenliği en önemli konudur. Genel Maden İşçileri Sendikası ve örgütlü gücü maden işçileri, hak alma mücadelesinde dünyaya mal olmuştur. Bu mücadele ve dayanışma ruhu bugün ve gelecekte de aynı şekilde devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…