Sabah saatlerinden itibaren 3. Havalimanı inşaatında başlayan eylemlerle ilgili bir açıklama yayımlayan Devrimci İnşaat, yapı ve yol işçileri sendikası (DEV YAPI-İŞ) “Direnişi büyüteceğimizi ilan ediyoruz” dedi

https://youtu.be/jDHSB4qn6-c

Dev Yapı-İş sendikası tarafından yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

İnşaat işçisi köle değildir!

“İnşaat işçisi, ya toplu olarak öldüğünde ya da bugünkü gibi direndiğinde gündeme geliyor. Başta üyelerimiz olmak üzere direnen 3. Havalimanı işçilerini selamlıyor direnişlerini büyüteceğimizi ilan ediyoruz.

Şantiyelerde insanca çalışma, insanca barınma ve insanca beslenme haktır ve işçi sağlığı ve iş güvenliği buradan başlar. Bunun dışında sorunu baretle, çelik burunlu ayakkabı arasına sıkıştırmak meseleyi sadece işçi üzerinden değerlendirmek patronların ve devletin sorumluluğunu gizleme bir çabasıdır. 3 Havaalimanı’nda yaşanan da bunun en çıplak göstergesidir. Ülkenin en önemli ve en prestijli projesinde işçiler, ortaçağ koşullarında çalışmaktadır. En temel hakları şikayet olmadan gasp edilmekte. Ücretten sigorta primlerine kadar… Resmi evraklar incelenirse görülecek olan bu haksızlıklar yetkililer tarafından görmezden gelinmektedir.  .

Bugün İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan binlerce işçi, bu kötü koşullara isyan edip eyleme geçti. Yaşanan servis kazasında 17 işçinin yaralanması, işçilerin eyleme geçmelerinin en büyük nedeni oldu  Aralarında üyelerimizin de olduğu inşaat işçileri, Akpınar kampı içinde toplanarak  iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Eylem kar topu misali büyüyerek on binlerce işçinin katıldığı direnişe dönüştü.

İGA ofislerine yürümek isteyen işçiye, jandarmanın toma ve gaz bombası ile müdahalesi sonucu, kamp bölgesine geri çekilen işçiler, aralarında oluşturdukları komite ile taleplerini belirledi.

İşçilerin eylemine 2 ilçe kaymakamı ve İGA ceo’sundan oluşan bir heyetle görüşme gerçekleştirdi. İşçilere, “söylemlerinizi araştıracağız, gereğini yapacağız” tarzı oyalayıcı, süreci sönümlendirmek isteyen bir tarzla yaklaşan İGA yönetimine karşı işçi komitesi, direnişi devam ettirme kararı aldı (görüşme yapılan komitede inşaat iş sendikası yöneticileri, işçiler ve sonrasında genel başkanımız da dahil oldu).

Görüşme sonrası kamp alanına dönen komite üyeleri, kararı işçilere aktardı ve yarın (15 eylül cumartesi) günü iş bırakma eylemi için komiteyi genişletme kararı alındı.

İşveren valilik kararıyla şantiyeye girişleri kapattı. İşçileri ziyarete gelen Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyesi Kamber Saygılı’dan oluşan heyet, içeri almadı. Sonrasında kamp içinde bulunan genel başkanımız ve örgütlenme uzmanımız, jandarma, polis ve özel güvenlik müdahalesi ile dışarı çıkarıldı. İş yeri komitesi, gece İGA yönetimi ve kaymakamlığın yeniden görüşme talebine karşı görüşme gerçekleştirilip,  “taleplerimiz kabul edilene kadar direnişe devam edeceğiz” cevabı vererek direniş kararını yenilediler.

Bizler de yarın devam edecek olan iş bırakma eyleminin içinde olacak işçilerin insanca çalışma hakkı, barınma hakkı, beslenme hakkı mücadelesini büyüteceğiz.

Devrimci Yapı İnşat Ve Yol İşçileri Sendikası – Dev Yapı İş olarak iş cinayetleri, gayri insani çalışma, beslenme ve barınma koşullarına karşı  mücadeleyi büyütüyoruz.. Aynı koşullarda beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza ise merkezinde tamamen biz işçilerin olduğu örgütlenmeler kurmaya  ve her türlü hak gasbına karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.

İnşaat işçisi köle değildir.

İnsanca çalışma, barınma, yemekhane, ulaşım istiyoruz  alacağız.”

Kaynak: Gazete Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…