DEÜ GSF Dayanışması: Taleplerimiz karşılanıncaya kadar yerleşkemizde nöbet tutacağız

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dayanışması taleplerini dile getirmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Talepler hayata geçinceye kadar Narlıdere yerleşkesinde nöbet tutma kararı alındığı açıklandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dayanışması taleplerini dile getirmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenciler adına Mertcan Titiz’in okuduğu açıklamada 57 gündür devam eden mücadelenin yönetim tarafından görmezden gelindiğine dikkat çekilirken, yönetim tarafından muhattap alınıncaya ve talepler gerçekleşinceye kadar Narlıdere yerleşkesinde gece gündüz nöbet tutulmaya başlanacağı ifade edildi.

DEÜ GSF Dayanışması: Taleplerimiz karşılanıncaya kadar yerleşkemizde nöbet tutacağız

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bugün burada olmamızın sebebi, taleplerimizi görmezden gelerek eğitim hakkımızı elimizden almaya çalışan  DEÜ Rektörlüğü’ne karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha yüksek sesle kamuoyuna duyurmak içindir. 57 günden bu yana devam eden mücadelemiz boyunca dile getirdiğimiz taleplerimizi görmezden gelen, kendi bildiğini okuyan bu sorumsuz yönetime karşı taleplerimizi muhatap alınana kadar tekrar ve tekrar dile getiriyoruz.

1- Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait olduğu iddia edilen raporların kamuoyuyla paylaşılması ve Rektörlük tarafından yaratılan bu güvensizlik ortamı sebebiyle bağımsız kurum veya kuruluşlarca deprem testinin yeniden yapılmasını.

2- Bu raporlar, binamızın depreme dayanıksız olduğunu ortaya koyduğu takdirde mevcut arazide yeni bir Güzel Sanatlar Fakültesi kurulacağına dair projelerin derhâl hazırlanıp resmi bir biçimde açıklanmasını ve tüm bu işleyişin fakültemizin tüm öznelerinin bilgisi dahilinde yapılmasını

3- Bu süreç içinde rektörlük binası olarak tasarlanmış ofis binası yerine, Güzel Sanatlar Fakültesi eğitimlerinin hiçbir şekilde aksamayacağı, bölümlerin ihtiyaçlarını tamamen karşılayacak, bütün imkânların sağlanacağı bir yerin tahsis edilmesini.

4- Hocalarımızın ve öğrenci arkadaşlarımızın üzerindeki baskıların kaldırılmasını, görevinden hukuksuz ve saçma bir gerekçe ile alınan bölüm başkanlarının göreve iade edilmesini, biz öğrencilerin sahip olduğu anayasal haklarımızın korunmasını, bu süreçte rektörlüğün dayatmacı tavrından vazgeçip uzlaşmaya yönelmesini, sürecin şeffaflıkla yürütülmesini…

5- Yürütmeyi durdurmaya yönelik açılan hukuksal sürecin karara bağlanana kadar taşınma girişimlerinin askıya alınmasını TALEP EDİYORUZ!

Bugünden itibaren başta Rektör Nükhet Hotar olmak üzere tüm DEÜ yönetimi bizi muhatap alıncaya ve tüm taleplerimizi gerçekleştirinceye kadar Narlıdere’deki fakülte yerleşkemize gidip gece gündüz nöbet tutmaya başlıyoruz. Türkiye’nin en büyük Güzel Sanatlar Fakültesi’nin birkaç kişinin şahsi çıkarları doğrultusunda yok edilmesine karşı olan ve dayanışmamıza güç veren tüm halkımızı da bu nöbete davet ediyoruz. Rant hayalleriyle belleksizleştirilmeye, bölünmeye, yok edilmeye karar verilmiş fakültemizi bir yaşam alanına çevireceğimizi; sanata, akademiye eğitimimize, fakültemize, geleneğimize ve birlikteliğimize sahip çıkmakta inatçı olacağımızı bir kere daha rektörlük önünden bildiririz.

Kaynak: Siyasi haber

İlginizi çekebilir