Özgür Denizli

‘Dersim’de ‘Tunceli Kanunu’ güncelleniyor’

Dersim’de yangın bölgesine gidişleri Valilik kararıyla engellenen HDP milletvekilleri dün kentte yaşadıklarını anlattı.

Ankara Dersimliler Derneği, Dersim’de askeri operasyonlar sonucu çıkan orman yangınlarına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Mülkiyeler Birliği’nde yapılan toplantıya, Dersim’deki yangın yerine giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri Onur Şahin, Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz’un yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, Dersim’deki yangının söndürülmesi için başta Dersimliler olmak üzere, çevrecilere, ekolojistlere çağrıda bulunarak yangının söndürülmesi için ortam mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

KILAVUZ: HER ÇATIŞMA SONRASI ORMANLARIMIZ YAKILIYOR

Devletin, ormanları koruması konusundaki sorumluluğu yerine getirmesini isteyen Kılavuz, “Devlet ormanların gözetimini yapmak zorundadır” dedi. Dersim’deki ormanların devlet tarafından ne korunduğunu ne de gözetildiğine dikkat çeken Kılavuz, “Devlet gönüllü kişilerin yangını söndürmesini de engellemektedir” diyerek şöyle devam etti: “Dersim ormanlarında yaşayan canlılarla birlikte dünyanın endemik türleri yok ediliyor. Her çatışma sonrası ormanlarımızın yakılması ve doğamızın yok edilmesi için her şey yapılmaktadır. Biz Tunceli Valisi’nin söylemlerine yabancı değiliz. Dersim halkının kültürel değerleri ve ormanlarını sahipleneceğini burada belirtiyoruz. Tüm doğacılar ve ekolojistleri ormanlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

‘SAVAŞLARDA BİLE ORMANLARIN DOKUNULMAZLIĞI VAR’

Dersim’in Osmanlı Devleti’nde “çıban başı” olarak görüldüğü ve günümüzde bunun devam ettiğini belirten Kılavuz, özellikle 1994 yılından bugüne kadar ki süreçlerin hepsinde Dersim’de ormanların yakıldığını söyledi. Kılavuz, “Savaşlarda bile dokunulmazlığı bulunan ormanlarımız acımasızca yakılmaktadır” dedi.

TÜRKDOĞAN: DERSİM’DE YAKILAN İNSANLIKTIR

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da, “Dersim’de korkunç bir ayrımcılık, nefret ve ötekileştirme söylemiyle bir pratik sergileniyor. Eğer bu ülke hepimizin ise, Dersim’e sahip çıkmalıyız. Dersim’de yakılan aslında insanlık değeridir. Maalesef sadece insanlığa karşı hak ihlalleri söz konusu değil. Bu suçtur. Hem de ağır suçtur. O toprakları bombalayan kişilere söylüyorum, suç işliyorsunuz. Bunu yapmayın. Size bunu imkan kılan bir kanun yok” diye ekledi.

BİLGEN: İZAHI OLMAYAN BİR TABLOYLA KARŞILAŞTIK

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen de yangın yerindeki gözlemlerini paylaştı. Tunceli Valisi’nin talimatıyla yangın yerine ulaşmalarının engellendiğini dile getiren Bilgen şunları söyledi: “Bizler, çarşıda sadece esnafı selamlayarak minibüslere bindik. Hozat ilçesine en yakın yere gittik. İlk noktada durdurulduk ve bizlere ‘buradan geçemezsiniz’ denildi. Bu yol ne zaman kapatıldı diye sorduğumuzdaysa yolun bizim geldiğimiz gün kapatıldığını söylediler. Yani heyetimizin oraya gitmesiyle yol kapatılmış. Başka bir yola girdik. Bu sefer biz oraya gider gitmez polisler o yolu da kapattı. Biz, bir kez daha başka bir yol denedik. Bu sefer de orada bulunan askerler tarafından durdurulduk. Askerler kaymakam tarafından şehre girişimizin engellenmesi yönünde kendilerine talimat verildiğini belirtti. Bizim dışımızda tüm sivillere izin verildi, sadece konvoyumuza izin verilmedi. Yani izahı olmayan bir tablo ile karşılaştık.”

BÜLBÜL: TUNCELİ KANUNU GÜNCELLENDİ

Dersim’e giden HDP heyetinde yer alan bir diğer isim HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de, “Seyit Rıza çağırıyor, Alişer çağırıyor” diyerek yangının söndürülmesi için başta Aleviler olmak üzere toplumun tüm kesimlerine çağrıda bulundu. Bülbül, “Türkiye’de 1935 yılında yürürlükte olan bir Tunceli Kanunu vardı. Şu anda yaşananlar Tunceli Kanunu’nun güncellenmesidir. Konu ormandan ibaret değildir. İnsanlığa dair ne varsa yakılmakta, katledilmekte ve yok edilmektedir. Bu insanlığa karşı işlenen suçun çok üzerinde… Her türlü emanete her türlü yaşam olanağına kast eden bir şeyin adı insanlığa karşı suç olamaz” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: DERSİM İNSANSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR

PSAKD Genel Sekteri Onur Şahin ise şunları söyledi: “Orman yangınları devletin Dersim’in kültürünü, inancını, insanını yok etmeye çalışan sistematik politikasının devamdır. Bizim için Dersim’in her karış toprağı kutsaldır. Bizim orada kutsal değerlerimiz vardır. Devlet, Dersim’i insansızlaştırmaya çalışıyor. Dersimliler başta olmak üzere tüm kesimlerin bu anlamda mücadeleyi büyütmesi gerektiğini söyledi. Çevre mücadelesi sadece politik bağlamında kopuk olarak değerlendirilemez. Biz bazı çevre mücadelelerine başvuruyoruz. Bizler PSAKD olarak bu tahribata karşı çıkıyoruz ve bunu kabul etmiyoruz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Exit mobile version