Derneklerin liselerde dini sohbet, sempozyum, yarışma gibi ile faaliyetlerine MEB sessiz

Eğitim Sen: Anket adı altında dağıtılan form ile öğrenciler dernek faaliyetlerinde yer almaya teşvik ediliyor, kişisel bilgileri alınarak suç işleniyor. MEB de bunu destekliyor.

Üniversitelerde muhalif öğrencilere yönelik saldırılarıyla bilinen Anadolu Gençlik Derneği’nin, Diyarbakır’daki liselerde dağıttığı anket formuyla, öğrencilere derneğin etkinliklerinden haberdar olup olmadıkları soruldu. Öğrencilerden ad-soyad, telefon ve e-posta adreslerinin de istendiği formda, “Size daha rahat ulaşmamız için formu doldurmanız rica olunur” ifadesi dikkat çekti. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Anket adı altında liselerde dağıtılan bu form ile öğrencilerimiz açıkça bu derneğin faaliyetleri içerisinde yer almaya teşvik edilmekte, kişisel bilgileri de alınarak suç işlenmektedir” dedi.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre derneğin Diyarbakır şubesinin dağıttığı anket formunda öğrencilere yöneltilen sorular şöyle:
-Anadolu Gençlik Derneği’ni (Milli Gençlik Vakfı) biliyor musunuz?
-AGD’nin (MGV) daha önceki faaliyetlerine katıldınız mı?
-AGD’nin düzenlediği faaliyetlerden haberdar olmak ister misiniz?
-AGD’nin düzenlediği sohbetlerden haberdar olmak ister misiniz?
-İlerde yapacağımız faaliyetler için önerileriniz nelerdir?

EĞİTİM SEN’DEN TEPKİ: BU BİR İDEOLOJİK DAYATMA VE MEB AÇIKÇA DESTEKLİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, öğrencilere dini sohbet, sempozyum, yarışma vb. isimler altında yapılan ideolojik dayatmaların ülkenin her yerinde tüm okullarda sürdürüldüğünü belirterek “Okullarımız, yurtlarımız, üniversitelerimiz dini yapılanmalara teslim edilmiş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yerini protokoller, işbirlikleri adı altında Diyanet İşleri Başkanlığı almış durumdadır. Anadolu Gençlik Derneği gibi yapıların özellikle liselerde ideolojik çalışma yürütmesi açıkça desteklenmektedir” diye tepki gösterdi.

‘EĞİTİM VE ÇOCUK HAKKI İHLALİ’

ENSAR, AGD vb. yapıların eğitim kurumlarında ideolojik çalışma yürütmeye devam etmesi ile Danıştay kararlarının tanınmadığını, eğitim ve çocuk hakkı ihlali ile tüm sorumluların suç işlemeye devam ettiklerine dikkat çeken Aydoğan, “Eğitim eğitimcilerin işidir ve MEB sorumluluğundadır. Adı ne olursa olsun eğitim faaliyetleri hiçbir yapıya, taşerona devredilemez” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

İlginizi çekebilir