Özgür Karabulut krizin inşaat sektörüne etkisini işçi perspektifi ile Yeni Yaşam için yazdı.

Ekonomik ve siyasi kriz derinleşerek büyüyor. Onbinlerce işçi bayramı parasız geçirmek zorunda kaldı. En ufak ekonomik dalgalanmayı kendileri için fırsata çeviren sermaye maaşları ödemedi, toplu işçi çıkarmalar yaşandı. Önümüzdeki dönemde daha da artarak devam edeceğine dair öngörülerimiz ve buna karşı hazırlıklarımızda var. Önceki deneyimleri de göz önünde bulundurarak süreci karşılayacağız. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye bir deyim var. Ülke ekonomisi sözde dünyanın en büyük ekonomileri arasında diye söylenirken bile şantiyeler de ortaçağ koşullarında çalışıyor ve mücadele ediyorken, kriz koşullarında ne sonuçlar yaşayacağız tahmin etmek zor olmasa gerek. Şantiyelerde işçilere dair yapılan her şey patronlar için yük olarak görünür. İlk önce 4 işçinin yapacağı iş 1 kişi ye yüklenir.

Bu sadece biz işçiler açısından değil şantiyelerdeki yönetici mühendis mimarlar açısından da böyle. İş güvenlik birimleri, şantiyedeki yemekhane, barınma bölümlerindeki işçiler, çıkartılır en aza indirilir. İşçiler lehine yapılıyor görünen her şey maliyet olarak görünür ve ortadan kaldırılır. Yakın süreçte bu acı gerçeği ne yazık ki yaşadık ve buna karşı verdiğimiz tepkiler de cılız kaldı. Bu tepkileri büyütmek o cılız çıkan sesi çığlığa dönüştürmek boynumuzun borcu olsun. Son 1 aylık süreçte farklı şantiyelerdeki büyük şantiyelerde yemekhane ve barınma koşullarının düzeltilmesi talepli eylemlerde işçilerin haklı taleplerinin karşılık bulacağını da yaşadık.

Sermaye grupları kendilerine göre önlemler almaya başladı ve bizim zaten kötü olan koşullarımız daha da içinden çıkılmaz hale geldi. İstanbul Kartal Lütfi Kırdar Hastanesi inşaatında (Kalyon İnşaat tarafından yapılyor) işçiler yemekhane ve barınma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapıp yol kesti. İlk 15 dakika içinde şantiye yetkililerinin işçi temsilcilerini ve taleplerini kabul edip düzeltileceği sözü verilmesinin ardından eylem sonlandırıldı. Bir diğer eylem Bursa Şehir Hastanesi (Rönesans Holding) şantiyesinde gerçekleştirldi.

Uzun süredir devam eden kötü koşullara isyan uzun yemek kuyruğunda bir işçinin güneşin altında fenalaşıp baygınlık geçirmesi üzerine başladı. Eylem yüzlerce işçinin eylem yapıp yönetim ofislerine yürüyüş gerkleştirmesi ile devam etti. Burada da taleplerin karşılanacağı sözü verildi, kısmı düzenlemeler yapıldı. Aynı günlerde Sarıyer Seyrantepe’de bulunan Skyland İstanbul (Eroğlu İnşaat) şantiyesinde yaşandı. Yukarıda saydığımız nedenlerle başlayan eylem yöneticilerin işçi taleplerini kabul edip düzeltme sözü vermelerinin ardından bitirildi. Kısmi düzenlemeler yapıldı. Bundan önce yaşadığımız deneyimlerde de bu son 3 eylemde de ortak yan zaten kötü olan koşullara karşı bir öfke ve tepki varken spontane bir şekilde gelişip şantiye yetkileri tarafından muhattap alınarak ve kısmen çözüm bulunarak sonuçlandı.

En son Ankara Etlik Şehir Hastanesi (Turkerler İnşaat Astaldi ortaklığı) şantiyesinde işçiler yemek ve barınma koşullarının düzeltilmesi ile ilgili imza toplamaya başlayıp buna karşı şantiye de 2 gün boyunca polis tarafından GBT uygulaması ile sonuçlandı. Bizler nasıl deneyimlerden etkilenip onlardan öğrendiklerimizden yola çıkıyorsak inşaat patronları da öğreniyor. İmza kampanyasını öğrenip hemen polis tarafından korku salmaya çalıştılar. Bundan dolayı 2 hafta suskunluk yaşandı. İşçilerin kendi aralarında yapılan toplantılar ve geceleri yaptıkları koğuş ziyaretleri koşulların düzeltilmesine yönelik iradeleri eyleme dönüştü. Yemekhane önünde sloganlarla başlayan eylemleri karşılarına şantiye yetkililerinin değil de polisin gelmesiyle daha büyük öfkeye dönüştü.

Onlar gelmez ise biz yönetime gideriz deyip şantiye yönetim ofislerine yürüyüş gerçekleştirildi. Orada çıkan yemeğin işçi yemekhanesinden farklı olduğunu ve daha kaliteli yemek olduğunu gören işçilerin tepkisi daha da şiddetlenip büyüdü. Polisin ve taşeron firma yetkililerinin araya girmesi; işçilerin taleplerinin taşeron firma yetkilileri tarafından da sahiplenilmesi üzerine işçiler taleplerinin karşılanana kadar sürecin takipçisi olacakları ve hiçbir işçi arkadaşın işten atılmaması karşılığında eylem sonlandırıldı. Elimize gelen bilgiler işçilerin kendi aralarında toplantıları devam ettirdiği ve süreci takip ettikleri yönünde.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…