Türkiye’de çocukların sosyal adaletsizliğin ve yoksulluğun mirasçısı olduğunu söyleyen Derin Yoksulluk Ağı’ndan Şeyma Duman, ‘Çocuk yoksulluğu acil müdahale gerektiriyor’ dedi.

AKP iktidarında gün geçtikçe artan yoksullaşma toplumun düşük gelirli kesiminden her yaştan insanı derinden etkilerken, ortaya çıkan yoksullaşmanın tahribatı çocuklar üzerinde daha yıkıcı oluyor. Derin Yoksulluk Ağı’nın araştırmasına göre çocukların yüzde 27’si okulu bırakma riski yaşarken, birçoğu da yeterli beslenemediği için sağlık sorunları yaşıyor.

Derin Yoksulluk Ağı’ndan Şeyma Duman yoksullaşmaya bağlı çocukların yetersiz beslenme sorununu Cumhuriyet’e değerlendirdi. 

‘ÇOCUKLAR YOKSULLUĞUN MİRASÇISI OLUYOR, ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR’

Ekonomik kriz, iklim krizi, pandemi ve sosyal adaletsizliğin giderek artması gibi birçok etkenin yoksulluğu kuşaklar boyu miras kalan bir hak ihlaline dönüştürdüğünü belirten Duman, çocukların bu yoksulluğun mirasçısı olduğunu belirtti. Duman, “Türkiye’de çocuk yoksulluğu acil müdahale gerektiriyor. Sadece İstanbul’da, derin yoksulluk yaşayan hanelerin yüzde 13’ünde çalışan bir çocuk bulunuyor, yüzde 6’sında eve tek gelir getiren kişi evdeki çocuk” dedi.

‘POTANSİYELLERİNİ GERÇEKLEŞTİREMİYORLAR’

Derin Yoksulluk Ağı’nın takip ettiği hanelerin yüzde 27’sinde evdeki çocukların okulu bırakma ve çalışmaya başlama riski buluğunu kaydeden Duman, okul çağındaki çocukların ekonomik yetersizlik nedeniyle okula devam etmekte zorlandığını dikkat çekti.

Duman şöyle devam etti: “Derin yoksulluk koşulları altında yaşayan ailelerde çocuklar; kağıt, hurda toplayıcılığı, seyyar satıcılık ve tekstil işçiliği gibi ağır iş koşulları ve uzun çalışma saatlerine sahip alanlarda çalışıyor.  Yoksulluk koşullarında büyüyen çocuklar, yetersiz beslenme nedeniyle fiziksel, sosyo-duygusal ve bilişsel gelişim alanlarında potansiyellerini gerçekleştiremiyor.”

‘ÇOCUKLAR OKULA AÇ GİDİYOR’

TOKTUT Derneği ile beraber yürüttükleri saha çalışmasını da değerlendiren Duman, “Bir mahallede yürüttüğümüz çalışmada gördüğümüz en büyük eksikliklerden birisi buydu. Aileler çocukları okula yollayamadığını söylüyordu. Ayrıca evde kahvaltı yapamıyor, okulda beslenmelerini gerçekleştiremiyorlar. Bazen öğretmenleri destek olsa da bu yeterli olmuyor” dedi.

Askıda beslenme kampanyasıyla bir ilkokula 10 bin 100 adet beslenme ulaştırdıklarını kaydeden Duman “Beslenme desteğini ulaştırdığımız bölgede normalde bu dönemlerde okul devamlılığı azalıyordu. Beslenme programımız neticesinde okul devamlılığında bir eksilme olmadı” diye konuştu.

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…