Denizli’de üç eğitim sendikası MEB’in ‘okul öncesi’ kararına tepki gösterdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimi yüz yüze yapma kararının ardından Denizli’de üç eğitim sendikası ayrı ayrı açıklama yaparak tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimde yüz yüze eğitim kararı almasının ardından Denizli’de Eğitim-İş, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen karara tepki gösterdi.

Eğitim-İş Denizli Şubesi Candoğan Parkında yaptığı basın açıklaması ile kararı protesto etti. Basın açıklamasını Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve Basın Yayın Sekreteri Nevhis Elvan Kaşgören birlikte okudu. Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümeti uyaran Namık Kemal Aydoğan “Bu uygulamadan derhal vazgeçin” diye seslendi. Tüm eğitim kademelerinde eğitimin 4 Ocak 2021 tarihine ertelendiğini ancak okul öncesi eğitimlerin yeniden açılması kararının akıl ve mantıkla açıklanamaz olduğunu söyleyen Aydoğan “MEB eğer okul öncesi eğitimi olmazsa olmaz görüyorsa öncelikle zorunlu eğitim kapsamına almalıdır. Bu, yıllardır bizim de en haklı talebimizdir” diye konuştu.

“EKONOMİK KAYGILAR İNSAN SAĞLIĞINDAN ÖNEMLİ DEĞİL”

MEB’in okul öncesi eğitimine yönelik aldığı kararın bilimsel açıdan anlatılabilir bir tarafı olmadığını ifade eden Basın Yayın Sekreteri Nevhis Elvan Kaşgören de “Bakanlığın okul öncesini yeniden açması kabul edilemez. Gelişimsel olarak kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer ve tamamen ekonomik kaygılarla alındığı açık olan, üstelik Dünya Çocuk Hakları Günü’nde alınan bu çelişkili karardan geri dönülmelidir. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini sağlamakla sorumludur. Ekonomik kaygılar, özel sektör baskıları insan sağlığından daha önemli değildir” sözleriyle karar tepki gösterdi.

“ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI RİSKE ATMAK DEĞİL Mİ?”

Karara ilişkin Türk Eğitim Sen Şube binasında yapılan açıklamada konuşan Türk Eğitim Sen Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan da “Çocukların sağlığını riske atmak değil midir?” diye sordu. Erdoğan, “Şayet bu karar okul öncesi eğitime çok önem verildiği için değil de sadece çalışan anne-babaların çocuklarını bırakacak yer bulamamasından kaynaklı ise durum daha da vahim demektir. Bu yaklaşım okul öncesi öğretmenlerini bakıcı yerine koyan hastalıklı bir düşünceye zemin hazırlamış olmaz mı” dedi.

“ÇALIŞAN VELİLERDEN EN AZ BİRİNE ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ”

Eğitim Sen Denizli Şubesi de yazılı açıklama yaparak kararı eleştirdi. Açıklamada, “Bu kararın gerekçesi anne babaların çalışmasını sağlamaktır. Oysa salgın koşullarında yapılması gereken çalışan anne babalardan birine veya tek anne babalara ücretli izin verilmesidir. Sosyal devletin görevi tüm kesimleri desteklemektir. MEB, sermayenin gereksinimlerini değil, öğretmen ve öğrencilerin sağlığı ile haklarını gözetmelidir. Eğitim Sen, bu kararın geri alınması için MEB’e başvuru yapacak, gerekli görüşmeleri gerçekleştirecek ve eğer sorun hala çözülmüyor ise ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklı tüm haklarını kullanmakta tereddüt etmeyecektir” denildi.

Kaynak: EVRENSEL

İlginizi çekebilir