Denizli’de deprem: 22 kişi yaralandı, 278 yapıda hasar var, artçı sarsıntılar sürüyor

Denizli’de sabah saatlerinde Acıpayam merkezli 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 yurttaşın yaralandığını, 7’si yıkık toplamda 278 binada hasar tespit çalışması yapıldığını açıkladı. İlerleyen saatlerde artçı sarsıntılar devam etti

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, saat 09.34’teki depremin derinliğinin 11,3 kilometre olduğunu duyurdu.

İzmir, Aydın, Muğla, Uşak, Isparta, Burdur ve Antalya’dan da hissedilen depremin ardından aynı bölgede, Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 22.18 itibariyle 176 artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Acıpayam’da meydana gelen deprem ile ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 yurttaşın yaralandığını, 7’si yıkık toplamda 278 binada hasar tespit çalışması yapıldığını kaydetti.

Bakan Kurum şöyle konuştu:

Bugün Denizli Acıpayam’da bir deprem meydana geldi, deprem gerçeğini bugün bize bir daha hatırlattı. 5,5 şiddetinde oluşan depremde ilk belirlemelere göre ağır hasarlı 139 binamız var, hafif hasarlı 132 binamız var, yıkık da 7 binamız olmak üzere toplamda 278 yapıya ilişkin tespitler yapıldı. Bunlar ön tespitler, arkadaşlarımız 5 bölgede sahadalar, tespitlere devam ediyorlar. 22 tane de yaralı vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

10 köye 600 çadır kuruldu

DHA’nın haberine göre, evlerde hasar meydana gelen 10 kırsal mahalleye AFAD, 600 çadır kurdu.

Mahallerin açık alanlarına kurulan çadırların kış şartlarına uygun olduğu ve içerisinde istendiği takdirde sobanın da yakıldığı ifade edildi. Köylülerin, bu akşamdan itibaren çadırlarda kalabileceklerini açıklandı.

Kızılay da bölgeden gelen bilgiler doğrultusunda sıcak yemek dağıtımı yapabilmek için seyyar mutfak TIR’ını bölgeye gönderdi. TIR’da 2 bin kişilik yemek yapılıp dağıtılacağı öğrenildi. Kızılay’ın yanı sıra belediye de bölgede evleri zarar gören ve zarar görmese de evlerine gidemeyen vatandaşlara gıda yardımında bulundu.

Kaynak: Sendika.Org

 

İlginizi çekebilir