Özgür Denizli

Demokratik Suriye Meclisi: “Suriye hükümetiyle ortak komiteler oluşturacağız”

Suriye hükümeti ile Şam’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklama yapan Rojavalı yetkililer, taraflar arasında diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi amacıyla her alanda komite oluşturulmasının kararlaştırıldığını açıkladı

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), 26 Temmuz’da Suriye hükümeti ile Şam’da gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

MSD tarafından yapılan yazılı açıklamada “merkezi olmayan, demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla” tüm alanlarda ortak komiteler oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

 

 

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, MSD’nin açıklaması şöyle:

Suriye hükümetinin talebi üzerine Demokratik Suriye Meclisi ve Suriye hükümeti heyetleri arasında 26. 07. 2018 tarihinde Şam’da görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmenin amacı Suriye krizinin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelinin oluşturulmasıdır.

Bu görüşmeden önce Tabka kentinde her iki taraftan küçük komiteler arasında görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmelerde hizmet alanında tartışmalar yürütülmüştür.

Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır.

Kaynak: Sendika.org

Exit mobile version