Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanları Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilecek

Fransa’nın, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında ülkenin kuzeyindeki istikrarın dikkate alınması konusunda yaptığı uyarının ardından dikkat çekici bir haber geldi. Kuzey Suriye’den yetkili isimlerin Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edileceği bildirildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan PYD Fransa Temsilcisi Halid İsa, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı Riyad Derar ve MSD Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed’in Elysée Sarayı’nda kabul edileceğini söyledi. İsa, “Demokratik Suriye Meclisi eş başkanlarının Paris’e gelmesi bekleniyor” dedi.

Elysée Sarayı da her iki temsilcinin Cuma günü Paris’te kabul edileceğini doğruladı.

Dönemin Cumhurbaşkanı François Hollande Şubat 2015’te, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ile PYD Fransa Temsilcisi Xalid İsa’yı, Elysée Sarayı’nda kabul etmişti.

ABD’nin çekilme kararı sonrasında Fransız Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Fransa önümüzdeki haftalarda, Suriye Demokratik Güçleri dahil, ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğini garanti etmek konusunda dikkatli davranacaktır. ABD, yeni bir insani krizden ve teröristlerin dönüşünden kaçınılması amacıyla, Kuzeydoğu Suriye’deki halkların ve bu bölgedeki istikrarın korunmasını dikkate almalıdır” denilmişti. (

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir