Demirtaş: Hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim

Cezaevinde tutuklu olarak bulunan Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklama yaptı. Diyarbakır’da yapılan Kürt Dil Çalıştayı’nın önemli belirten Demirtaş, “Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim” dedi.

Tutuklu olarak cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Kürt Dil Çalıştayı’nı önemli bulduğunu belirten Demirtaş, Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir. Yasaklı diller veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dilleri sahiplenmek ve geliştirmek çok önemlidir. Kürtçe, bu dillerden biridir. Bu nedenle, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayı’nı önemli ve değerli buluyorum” ifadelerini kullandı.

‘KÜRTÇE’Yİ DIŞLAYAN EĞİTİM SİSTEMİ KÜRTÇE DİL KAYBINI ARTTIRDI’

OHAL döneminde Kürtçe televizyon radyo, gazete, dergi, kreş, kurs ve enstitülerin kapatıldığını hatırlatan Demirtaş, şöyle devam etti:

“Kürtçe’nin eğitim dili, resmi dil ve kamusal dil olmasını bir yana bırakın, halkın kısıtlı imkânlarıyla kendi anadilini koruma gayretlerine bile yasakçı yaklaşmak insafsızlıktır. Egemen dillerin iletişim, bilişim ve teknoloji imkanlarıyla gündelik yaşamımızı her geçen gün daha fazla kuşatması ve Türkiye’de Kürtçe’yi dışlayan eğitim sistemi, Kürtçe dil kaybını arttırmıştır. Bu durumun, büyük bir ciddiyetle gündemde tutulmasında fayda vardır.”

“Kürtçe öğrenmeniz için de Kürt olmanız gerekmiyor” diyen Demirtaş, paylaşımında “Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim. Bu bizi birlikte olmaktan etmez; aksine güzelleştirir, güçlendirir” ifadelerine yer verdi.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

1- Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir. Yasaklı diller veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dilleri sahiplenmek ve geliştirmek çok önemlidir. Kürtçe, bu dillerden biridir.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

2- Bu nedenle, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayını önemli ve değerli buluyorum. Çalıştaydan çıkan sonuçların büyük bir ciddiyetle takip edilmesi ve hayata geçirilmesi için herkesin etkin bir çaba içerisinde olması gerektiğine inanıyorum.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

3- OHAL’de çok sayıda Kürtçe TV, radyo, gazete, dergi, web sitesi, kreş, kurs ve enstitü kapatıldı. Kürtçenin eğitim dili, resmi dil ve kamusal dil olmasını bir yana bırakın, halkın kısıtlı imkânlarıyla kendi anadilini koruma gayretlerine bile yasakçı yaklaşmak insafsızlıktır.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

4- Diller üzerindeki anlamsız, akıl almaz ve incitici yasakların mutlaka kaldırılması gerekir. Herkesin de anadiline çok daha fazla sahip çıkması gereken bir dönemi yaşıyoruz.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

5- Egemen dillerin iletişim, bilişim ve teknoloji imkanlarıyla gündelik yaşamımızı her geçen gün daha fazla kuşatması ve Türkiye’de Kürtçeyi dışlayan eğitim sistemi, Kürtçe dil kaybını arttırmıştır. Bu durumun, büyük bir ciddiyetle gündemde tutulmasında fayda vardır.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

6- Kürtçenin korunarak günümüze aktarılmasında dengbêjlerin de büyük bir rolü vardır. Sevgili Ömer Güneş ve İbrahim Şahin, bu kadim geleneğin iki önemli temsilcisini Reşo ve Şakiro’yu (yok, Shakira değil:) ) güzel bir çalışmada buluşturmuşlar, ellerine sağlık.

Resmi Twitter'da görüntüle

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

7- Bütün engellemelere ve imkansızlıklara rağmen Ziryab isminde Kürtçe bir müzik dergisi çıkarılmaya başlanmış. Henüz göremedim ama ne iyi etmişler. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Resmi Twitter'da görüntüle

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

8- Bir de Dilop adlı bir kültür, sanat, edebiyat dergisi var. Ben takip ediyorum, size de öneririm.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

9- İngilizce öğrenmek için İngiliz olmak, Türkçe öğrenmek için Türk olmak gerekmiyor. Kürtçe öğrenmeniz için de Kürt olmanız gerekmiyor. Her biri için insan olmak yetiyor.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

10- Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim. Bu bizi birlikte olmaktan etmez; aksine güzelleştirir, güçlendirir.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

11- Kısa bir müzik arası verelim. Şahane bir performans: https://youtu.be/pcb72gAfscs 

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

12- Bu arada, cezaevinden yazmaya, üretmeye devam eden iki değerli arkadaşımın kitaplarını, eğer henüz okumadıysanız hatırlatmış olayım.

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

13- Önemli bulduğunuz konferans, panel gibi etkinlikleri, duyurulması için bana buradan iletebilirsiniz. Düğün, nişan, sünnet duyurularına girmiyoruz yalnız 🙂

Selahattin Demirtaş

@hdpdemirtas

14- Bu hafta ağırlıklı konumuz anadili oldu. Bir dengbêje kulak verip bitirelim bugünlük. Önümüzdeki hafta için önerilerinizi bekliyorum. Selam ve sevgilerimle. Kandiliniz mübarek olsun.
Di nav dîwarên sar ên girtîgehê de, ji we hemûyan re silavên germ… https://youtu.be/GyOucJR5wAE 

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir